Obce na Křivoklátsku se po letech příprav dočkají vodovodů a kanalizací za miliardu korun

23. květen 2013

Obce na Křivoklátsku se už dlouhá léta potýkají s nedostatkem pitné vody a čekají na novou kanalizaci a vodovod. Teď to vypadá, že problémy s vodou vyřeší. Po osmi letech příprav totiž včera na hradě Křivoklát podepsali starostové devíti obcí smlouvu o dílo se sdružením tří firem, které vyhrálo výběrové řízení. Stavba za více než jednu miliardu korun má začít 1. července a potrvá dva roky. Ještě se ale musí dořešit její financování.

Kastelán hradu Křivoklát Luděk Frencl uvítal starostky a starosty devíti obcí v Královském sále. Připomněl, že právě na tomto hradě trávil mládí Karel IV., který tu vytvořil zakládající listinu Nového Města pražského nebo kodex Majestas Carolina.

Představitelé obcí Křivoklát, Městečko, Velká Buková, Nezabudice, Pustověty, Nový Dům, Račice, Zbečno a Sýkořice na Rakovnicku postupně podepsali smlouvu, na kterou tak dlouho čekali. Všechny zastoupené obce budou mít do konce června roku 2015 nový vodovod a kanalizaci.

„Po devíti letech se pro obyvatele změní strašně moc. Klesají zásoby podzemní vody, mnozí obyvatelé se potýkají s nedostatkem pitné vody. Dalším problémem je, že lidé zde mají zájem stavět, ale nemůže se zde stavět, protože pro nové rodinné domy není zajištěna pitná voda a odkanalizování. Splaškové vody se musejí vozit na čističky, těch je na Rakovnicku strašně málo a mají omezené kapacity,“ říká starosta Roztok a předseda svazku, do kterého se obce kvůli miliardovému projektu spojily Vladimír Melč zvolený za nezávislé.

Projekt obce chystaly osm let, a tak Vladimír Melč označuje podpis smlouvy za velkou úlevu. Něco podstatného ale ještě zbývá - zajistit financování.

Ačkoli obce mají slíbenou dotaci ve výši 660 milionů korun ze státního fondu životního prostředí, dostanou ji jen v případě, že stihnou do konce června doložit, že jsou schopné projekt spolufinancovat.

Ministerstvo životního prostředí tento termín potvrzuje jako definitivní a upozorňuje, že je otázkou, zda by v případě žádosti o jeho další posunutí vyšlo obcím vstříc.

Vladimír Melč dodává, že pokud obce mít zbylé peníze na projekt neseženou, smlouva o dílo se zruší. Nic takového si ale nepřipouští a doufá, že stavba začne podle plánu 1. července.

Nutná omezení

„Bavíme se o vybudování mnoha kilometrů kanalizací a vodovodů, několika čerpacích stanic. Bude také vybudováno několik menších čistíren odpadních vod,“ uvádí Tomáš Bílek, generální ředitel společnosti Hochtief, jedné ze tří firem, které miliardovou zakázku získaly. Kvůli velkému projektu se spojila se společnostmi Geosan Group a Vodohospodářské stavby. To proto, aby mezi sebe rozložily nejen kapacity, ale i rizika spojená s tak velkou a výjimečnou zakázkou.

„Je výjimečná svojí velikostí, protože se nestává příliš často, aby se do kanalizace a vodovodu investovala tak velká částka,“ potvrzuje Bílek.

Tomáš Bílek, generální ředitel firmy Hochtief a Vladimír Melč, starosta Roztok

A na co by se podle něj měli obyvatelé Křivoklátska v následujících dvou letech připravit?

„Budeme samozřejmě vstupovat jak do komunikací, tak do volného terénu. S tím je spojená zvýšená prašnost. Budeme dělat maximum, nicméně bude docházet k částečným omezením v dopravě i v běžném životě," dodává Bílek.

Na nový vodovod se těší i obyvatelé Křivoklátu. Jak řekl starosta městyse Milan Naď, vodovod tu existuje asi od roku 1790:

„Původně byl položen v dlabaných dubových kmenech. V roce 1910 se kmeny měnily za litinové potrubí. Doufáme, že trubky vyměníme, vody bude dost, protože současný vodovod zásobuje asi jen 336 obyvatel ze 680.“

Křivoklátský vodovod ale chtějí zachovat jako technickou památku.

Spustit audio