Masaryk pro 21. století. Pavel Kosatík: Jiný TGM
Kapitoly z životopisné knihy věnované prvnímu prezidentovi Československé republiky, jeho myšlenkám a filozofickým východiskům i životu v kontextu doby. Spisovatel Pavel Kosatík použil na Tomáše Garrigua Masaryka jeho vlastní metodu a styl práce. Kniha vede čtenáře krok za krokem k promýšlení smyslu české státnosti.
První československý prezident býval vynášen do nebe, zatracován i předhazován bulváru. Jeho prudká a vášnivá osobnost plodila zároveň nejostřejší stanoviska i rezignaci: jedni mu vraceli rány, které rozdával, jiní si svou nechuť či neschopnost zabývat se stejně složitými otázkami jako on nahradili kultem jeho osobnosti.
„I my, kdo máme Masaryka rádi, se ho často bojíme,“ vysvětluje spisovatel a scenárista, který na Masarykově životopisu pracoval řadu let. „Bojíme se jeho autoritativnosti i celého toho nesmírného díla, které sahá od vědy přes novinařinu do politiky.“
Podle Kosatíka se k Masarykovi většinou zaujímá vztah úcty, ale právě ve snaze dostat se pod povinnou úctu vidí titulní jinakost knihy: „Úcta je málo. Nezaručuje pochopení, sdílení. Tím, že Masaryka uctíváme, před ním vlastně utíkáme. Uklidňujeme si své špatné svědomí, že nejsme schopní dostát lidským nárokům, které on sám kdysi sobě i ostatním Čechům uložil.“
Čtěte také
V knize Jiný TGM sestavil Pavel Kosatík Masarykův plastický obraz pro 21. století. Pojmenovává jeho imponující vlastnosti a polemicky se vyrovnává s jeho omyly. Líčí Masaryka jako ideového rváče na cestě za vizemi, o jejichž mravní oprávněnosti byl přesvědčen. Z masy informací o TGM si vybírá hlavně ty, které mají vztah k dnešní době a současně přináší řadu neznámých souvislostí.
Výsledkem Masarykových zápasů bylo pozitivní dílo: stát, o kterém snily generace předků. Zároveň, paradoxně, zakladatel zatížil republiku břemeny, která se časem ukázala neúnosná. Kniha Jiný TGM, jak uvádí anotace nakladatelství Paseka, je pro všechny, kdo přemýšlejí o české demokracii a o tom, jak ji udržet. Zároveň přináší víc života a pochybností než pomníků a svatých obrázků.
Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.
Související
-
Jaké byly osudy vnuků TGM? A proč o nich dnes skoro nic nevíme?
Za první republiky tvořili vnukové Tomáše Garrigua Masaryka nedílnou součást obrazu prezidenta. Média zveřejňovala fotografie kloučků hrajících si s důstojným kmetem.
-
TGM optikou první republiky
Osobnost prvního československého prezidenta přibližujeme prostřednictvím dochovaných rozhlasových nahrávek z období první republiky.
-
Prezidentské volby za první republiky nebyly tak hladké, jak se traduje
Československo prožilo pouze malou část své existence v demokratickém uspořádání. Možná i proto se s nadějí a možná i nostalgií díváme na období první republiky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.