Doba složitá. Poslouchejte filozofické debaty o dnešním světě s Alicí Koubovou a Tomášem Koblížkem

Doba složitá: Za čím jít?

Za čím jít? Podle čeho se lidé orientují, když chtějí prožít dobrý život? Může se současná seberozvojová literatura minout cílem a spíše než k seberozvoji přispět k vyčerpání? O tom debatují v šesté epizodě filozofického podcastu Doba složitá Alice Koubová, Tomáš Koblížek a Anna Beata Háblová.

Moderátorka: Anna Beata Háblová
Debatující: Alice Koubová, Tomáš Koblížek
Kreativní producentka: Veronika Ruppert
Dramaturgyně: Teresie Bečková
Odborný konzultant: Jakub Jirsa
Mistři zvuku: Jiří Benák, Jiří Flossmann
Hudba: Jaroslav Pokorný
Fotografie: Michaela Karásek Čejková
Premiéra: 23. 4. 2024

„Touha po úspěchu může být v určitém smyslu sebedestruktivní. Pokud jde o kompenzaci mého pocitu, že nejsem uznaná, nemusí vést ke štěstí,“ říká filozofka Alice Koubová. Vedle kritických filozofických pohledů na seberozvojové teorie v podcastu vysvětluje sedm různých přístupů k tomu, o co má smysl v životě usilovat podle různých filozofických škol.

„Uznání je něco, co plyne z úspěchu. Ale zároveň je často podmínkou k tomu, abychom vůbec mohli nějakého úspěchu dosáhnout,“ říká filozof, Tomáš Koblížek. Poslechněte si, jak je možné aplikovat kantovské rozlišování mezi dobrým a šťastným životem na současnou situaci různých znevýhodněných skupin.

Zveme vás na živé natáčení podcastu Doba složitá. Přijďte se zapojit do debaty na téma „Síla umění v krizi“, 29. května 2024 od 19:30 v D8.

První epizoda má premiéru v úterý 23. 4. 2024, další následují vždy po týdnu. Od 27. 4. do 15. 6. 2024 můžete „Dobu složitou“ naladit i ve vysílání Vltavy, vždy v sobotu od 17:00. Podcast najdete na webu Vltavy, na mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.