Detektor lži. Dá se zneužít či obelstít?

Detektor lži. Obávaná i mýtická pomůcka vyšetřovatelů na celém světě. K prvnímu úspěšnému využití v kriminalistice došlo v roce 1935. První Emotograf, jak byl detektor lži nazván svým tvůrcem Leonardem Keelerem, čoudil a byl značně poruchový. Dnes se používají počítače a nejmodernější software. Detektor lži je vlastně přístroj, který vyslýchanému měří tlak, rychlost dechu a pocení kůže. Změny jsou zaznamenávány a pak teprve vyhodnoceny.

Je tento přístroj dobrým pomocníkem policistů, nebo jen pomůckou, kterou lze stejně dobře zneužít jako obelstít? A jaké jsou moderní trendy ve využití této kriminalistické metody?

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.