The Young Gods se vrátí na podzim do Prahy s novou deskou. Ochutnejte jejich nové skladby v Koncertu bez hranic

6. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Vystoupení kapely The Young Gods | Foto: Libor Sojka, ČTK

The Young Gods se vrátí na podzim do Prahy s novou deskou. Ochutnejte jejich nové skladby v Koncertu bez hranic

První dubnové vydání vltavského koncertního pořadu přináší čerstvé živé nahrávky legendárních Young Gods a skotských Franz Ferdinand. Obě formace při koncertech v Laussane a Bruggách představily fanouškům repertoár z nových, respektive připravovaných desek. Prvně jmenovanou nyní vyhlížejí i čeští fanoušci.

Historie švýcarské kapely The Young Gods se začala psát asi v roce 1984, kdy se kytarista a zpěvák Franz Treichler přestěhoval do Ženevy a začal experimentovat se čtyřstopým rekordérem. Začátkem roku 1985 začal z takto vzniklých zvukových koláží skládat písně a seznámil svého spolubydlícího, baskytaristu Cesara Pizziho, se samplerem. Ke vznikající skupině se připojil bubeník Frank Bagnoud. Dali si jméno podle písně Young God ze stejnojmenného EP americké experimentální rockové formace Swans z roku 1984.

The Young Gods

Young Gods naživo debutovali koncem roku 1985. Jejich raná vystoupení byla většinou guerillová – hráli ve squatech, továrnách a na nelegálně obsazených veřejných místech. O dva roky později vyšel jejich eponymní albový debut The Young Gods a třeba ve Velké Británii se setkal s příznivým ohlasem kritiky: hudební časopis Melody Maker desku označil za nejlepší album roku 1987.

Jejich styl byl od té doby popisován jako industriální rock, industrial, postindustrial, avantgardní rock, elektronický nebo samplovaný rock. Od počátků je jejich poznávacím znamením právě samplování, jejich neobvyklá konfigurace vokál/sampler/bicí rekonstruovala rock od základů a přinesla žhavou koláž řvoucích kytar, burácejících rytmů a až wagnerovských orchestrací, kterým vévodí hlas Franze Treichlera.

Čtěte také

V dnešním Koncertu bez hranic si poslechneme záznam jednoho z posledních koncertů Young Gods v uplynulém roce. Vystoupení na Label Suisse Festivalu v Lausanne rámovaly skladby z plánovaného alba Appear/Disappear, které má vyjít v červnu. Vedle titulní písně, z které se stal před pár dny první singl desky, zazněly v úvodu koncertu také dosud neznámé písně Systemized, Hey Amour a Black Water, koncert pak uzavřela Off The Radar. Dá se předpokládat, že podobně sestavený repertoár předvede kapela také na plánovaném listopadovém koncertě v pražském Paláci Akropolis.

Od industriálních temnot do skočnějších výšin

Ve druhé části pořadu nás čeká o poznání skočnější koncertní zážitek se skupinou Franz Ferdinand. Tahle skotská formace vznikla v roce 2002 v Glasgow. Původní sestavu tvořili kytaristé a zpěváci Alex Kapranos a Nick McCarthy, baskytarista Bob Hardy a bubeník Paul Thomson. Kytarista a hráč na klávesové nástroje Julian Corrie a kytarista Dino Bardot se ke kapele připojili v roce 2017 poté, co McCarthy během předchozího roku odešel, a bubenice Audrey Tait se ke kapele přidala po Thomsonově odchodu v roce 2021. Kapela bývá stylově označována jako indie rock, garage rock nebo post-punkový revival, dance-punk, dance-rock nebo art rock.

Čtěte také

Franz Ferdinand prorazili hned svým druhým singlem, písnička Take Me Out se stala jejich velkým komerčním průlomem a umístila se na třetím místě britské singlové hitparády. Od té doby skupina vyprodukovala několik hitů v britské Top 20, byla nominovaná na několik cen Grammy a získala dvě ceny Brit Awards.

Loni v září oznámili Franz Ferdinand vydání svého šestého studiového alba s názvem The Human Fear, které vyšlo letos 10. ledna. Jedná se o první album, na kterém po odchodu Paula Thomsona zastává post za bicími výhradně Audrey Tait. Na koncertě 21. prosince v Bruggách zazněly písně z nové desky, ale i starší kousky napříč dosavadní diskografií kapely, včetně zmíněného hitu Take Me Out.

Franz Ferdinand

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.