Také jsem si všechno musela vydřít sama, říká představitelka Lízy Doolittlové v Divadle pod Palmovkou Pavla Gajdošíková
Chudá prodavačka květin se stane předmětem sázky dvou učených mužů. Začíná převýchova, na jejímž konci se z dívky stane dáma. Nečekejte ale sentimentální vyvrcholení My Fair Lady. V pražském Divadle pod Palmovkou inscenuje režisér Michal Lang satirickou konverzační komedii Pagmalion britského dramatika George Bernarda Shawa se všemi dodnes platnými rozpory. Hlavní roli Lízy Doolettlové přitom svěřil herečce Pavle Gajdošíkové.
Proč je příběh Lízy Doolittlové aktuální i dnes? A co si o něm myslí režisér a někteří herci? Poslechněte si reportáž Šárky Švábové
„Je velice zvláštní, že ona zůstane s dvěma muži (Doolittle je potom nazve ‘takoví dva sportovci‘) a že jí to nepřijde divné a nechá se ponižovat, ač je to trošku ponižující, co ona tam zažívá. Oni ji vezmou na ples a udělají z ní cvičenou opici. Takže to, že ona všechno zvládá přes to všechno, že chce být někým a chce se někam dostat a nemá svůj limit, kde by už skončila, tak to je na ní obdivuhodné“, myslí si Pavla Gajdošíková, která byla hostem Mozaiky.
Související
-
Noc zlomených nehtů. První český rapový muzikál v Divadle pod Palmovkou
Jak snadno se můžete kvůli dluhům a touze po rychlém zisku dostat do pasti drogové mafie? Před tím varuje nová inscenace Tomáše Dianišky nazvaná Noc zlomených nehtů.
-
Nikam nejdu a ani se odsud nehnu. U Kočičí bažiny je veselka, ale muž Hester Swanové si bere jinou…
V kraji irských rašelinišť na okraji venkovské komunity žije Hester Swanová. Její příběh zhustila dramatička M. Carr do jediného dne. Otec jejího dítěte si bere jinou ženu.
Nejposlouchanější
-
Japonsko je země průměrů, odchýlení vede k šikaně, říká japanolog Jan Sýkora
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.