Šikmý kostel Karin Lednické a Hornické vdovy Kamily Hladké
Nad příběhem z dramatické historie hornického Karvinska se s autorkou sešla Eva Lenartová. A k hornické tématice patří rovněž kniha Kamily Hladké Hornické vdovy, kterou krátce reflektuje publicista Ivan Motýl. Připravila Ostrava.
Kolem šel brácha, zaklepal na mě a ptal se: „Je Frantík doma?“ „Není, je v robotě. Měl odpolední, teď má ranní a odpoledne se stěhujeme.“ On strašně zbledl a já se ptám: „Ty, co je?“ „Ále, na Dukle je menší oheň, museli to tam zazdívat…“
V Ostravě se už více než čtvrtstoletí uhlí netěží, poslední vozík vyjel na povrch v červnu roku 1994 a ve zbytku ostravsko-karvinského revíru se fárá jen na dolech Darkov, ČSA a ČSM, tedy na Karvinsku. Hornická historie, která silně poznamenala krajinu i její obyvatele, je dnes především pýchou i bolestí regionu, jenž stále čas od času oplakává své mrtvé. Je jasné, že hornictví bylo a stále je pro literáty i dokumentaristy silným tématem. Prvním, kdo tuto nevyřčenou výzvu přijal v 21. století, byl básník a publicista Ivan Motýl. Jeho výbor 163 básní věnovaných Ostravě z pera 120 autorů hornictví přirozeně tematizuje velmi silně a velmi dramaticky. Ostatně už název antologie z roku 2013 – Briketa – naznačuje vazbu nejsilnější.
Je podivuhodné, že dvě nejnovější prozaické knihy jsou dílem ženských autorek. Na podzim loňského roku se na knihkupeckých pultech objevil titul Kamily Hladké Hornické vdovy. Jde o záznamy autentických výpovědí hornických vdov různého věku na pozadí historických proměn Československa a České republiky. Je to počin zcela mimořádný a pozoruhodný i tím, že v tomto případě nápad ležící roky jen tak na chodníku zvedla autorka, která není místní.
To Karin Lednická, jejíž prvotina Šikmý kostel právě míří za čtenáři, má ke Karvinsku, jemuž svůj historický opus věnovala, vztah velmi osobní a velmi intimní. V Reflexích budeme listovat románem i dokumentem, nabídneme rozhovor s Karin Lednickou, krátké vyjádření Kamily Hladké, glosu Ivana Motýla a ukázky s obou textů v podání ostravské herečky Aleny Sasínové-Polarczyk. K poslechu zve autorka pořadu Eva Lenartová.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Jaroslav Achab Haidler: Král řezník. Starý pesachový příběh z revolučního roku 1848 v Alsasku
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka