Rozjitřený duch nezdřímne si. Rozhlasové pásmo z Básní v próze Ivana Sergejeviče Turgeněva
Alegorické fantasie, výstižná pozorování i prosvítání konečnosti ve světě klasika ruské literatury. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Před časem přinesl do literární redakce Českého rozhlasu herec Igor Bareš zažloutlou knížečku, kterou její vlastní autor doporučoval číst na přeskáčku a podle nálady. Nadpis zní Básně v próze, což znamená lyrické chvíle, uvidění, zápisy psané ve volné řeči, formou obrazů, situací. Jejich autor se zde představuje mimo jiné jako krajinkář, věnuje se lásce, životu lidí, kráse venkova, jednou z fixních idejí knížky je pak smrt a její prosvítání skrze každodenní i výjimečné chvíle. Přichází k nám ve snech, ale i v bdění.
Ivan Sergejevič Turgeněv (1818–1883) zde v netypické formě představuje také netypické téma pro svou tvorbu, běsy a fantastika v kombinaci s posledními věcmi člověka, to bychom čekali spíše u Turgeněvova vrstevníka Dostojevského. Turgeněv byl spíše reformátorský duch. Básník, prozaik, dramatik a překladatel proslul nejspíše svými Lovcovými zápisky či dramatem Měsíc na vsi.
Související
-
Velký americký vandr. Literárně-hudební pásmo z americké lidové poezie
Literárně-hudební pásmo z americké lidové poezie v překladech Josefa Hiršala, Stanislava Mareše a Františka Vrby. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
-
Pivo za Plíškovou. Z výjimečné tvorby výtvarnice a básnířky Naděždy Plíškové
Autentické a upřímné, leckdy temné verše z období od konce padesátých do devadesátých let 20. století s reflexemi Andreje Stankoviče a Jana Lopatky.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.