Muž, který snídával s Klimtem, svátkový kalendář a procházka Malčí
V pravidelné výpravě Z Čech až na konec světa a zpět tentokrát Eliška Závodná prolistuje knihu a projde výstavu. Literárním textem je dílo Ferdinanda von Schiracha, třetí část trilogie ze soudního prostředí, nazvaná příznačně – Trest. „Muž, který snídával s Gustavem Klimtem,“ tak by mohla znít pozvánka na výstavu ve vídeňském Leopoldově muzeu představující 84 fotografií z 30 let umělecké tvorby fotografa Morize Nähra.
O jednom z šesti favoritů nominovaných na Německou knižní cenu, „náhodou“ v Čechách narozeném Maxi Billerovi, enfant terrible současné německé literatury ve své glose hovoří Tereza Semotamová.
Marie Sýkorová navštívila výstavu Alfonse Muchy v pařížském Musée du Luxembourg a viděla Proces Franze Kafky, jak jej uvedlo Divadlo Odéon v režii Krystiana Lupy.
Domov není místo, kde bydlíš, ale místo, kde ti rozumějí
V cyklu, ve kterém se Eliška Závodná společně s historičkou Pavlu Vošahlíkovou vypravují do časů první republiky, tentokrát listujeme tehdejším svátkovým kalendářem.
Jak se žilo na venkovském sídle v Malči rodině Vůdce národa, Františka Ladislava Riegra? Z deníků Marie Červinkové-Riegrové, české vlastenky, spisovatelky a libretistky vybírali a komentují Luboš Velek a Milan Vojáček.
O zrodu moderny z krize uměnovědného myšlení sklonku 19. století vypráví kunsthistorik Tomáš Murár. Tentokrát uvažuje nad textem Amédéa Ozenfanta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.