Jan Kačer: Táňa Fischerová se svým životem dotkla podstaty herectví
Ve středu 8. ledna v 11 hodin se ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze uskuteční poslední rozloučení s herečkou Táňou Fischerovou, která zemřela 25. prosince 2019 ve věku 72 let. Táňa Fischerová se vedle herectví řadu let věnovala také charitě a politické činnosti. Působila v nadacích a občanských sdruženích, byla poslankyní a v roce 2013 kandidovala jako nezávislá v prezidentských volbách.
Táňa Fischerová studovala na Janáčkově akademii múzických umění, odkud po dvou letech odešla do pražského Činoherního klubu. Poté působila v Divadle Jiřího Wolkera, a ačkoliv se ji režim snažil vytěsnit z uměleckého života, hostovala v mnoha dalších divadlech a hrála ve více než dvaceti filmech, v roce 1986 například ve filmu Lev s bílou hřívou nebo v roce 1989 ve filmu Svědek umírajícího času. Velkou láskou Táni Fischerové byla poezie. Léta se o ni dělila s návštěvníky Violy a Lyry Pragensis.
Táňa Fischerová byla členkou Amnesty International nebo Nadace Vize 97. V letech 2002 až 2006 byla nezávislou poslankyní za Unii svobody – Demokratickou unii a v roce 2013 kandidovala na prezidentku České republiky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.