Denisované – nový lidský druh

8. duben 2013

Obor zvaný archeogenetika, který umožňuje přečíst i velmi starou DNA, ukazuje, že obraz lidské evoluce je pestřejší, než se ještě nedávno zdálo.

Svědčí o tom nálezy a genetické analýzy dokazující, že ještě poměrně nedávno existovalo více různých druhů člověka, kteří se mohli pohybovat Evropou a Asií souběžně s přímými předky člověka dnešního typu. Nejde jen o kosterní pozůstatky jedinců malé postavy, které byly nalezeny na indonéském ostrově Flores.

Největší překvapení přišlo ze Sibiře: Jak v rozhovoru s Janou Olivovou vysvětluje docent Viktor Černý z Archeologického ústavu Akademie věd v Praze, v sibiřské jeskyni Denisova byl nalezen zub a část prstu dosud patrně neznámého lidského druhu, který před 30 000 lety žil souběžně s člověkem moderního typu, s člověkem neandertálským a také s člověkem floreským. Badatelé nazvali tuto novou lidskou linii podle zmíněné jeskyně nálezu denisovská.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.