Audiodějiny jazzu: Top 10 (1929 – 1932)

9. leden 2015

Top Ten let 1929 – 1932 poskytne doplňující materiál k "Audiodějinám klasického jazzu" i tentokrát, a to je na pováženou. Na přelomu 20. a 30. let se totiž jazz začal výrazně odklánět od většinového vkusu obecenstva a jeho hlavního měřítka – prodejnosti. Jen souhrou zvláštních mechanismů zůstal spjat s žebříčkem ještě po celé další desetiletí.

Audiodějiny jazzu vysíláme vždy první dva pátky v měsíci v pořadu Jazzofon od 9:00. Zobrazit všechny díly.

Jak popisuje předchozí kapitola, mluvíme nyní o hudbě z dob počátků Velké hospodářské krize. Posluchačsky náročnější jazz a blues dokázaly před krizí vnímat masy lidí jako zábavu. V době krize však přemírou existenčních starostí ztratili tuto schopnost a začali upřednostňovat jednodušší hudbu. Retardaci do konzumního chování velmi rychle objevili velcí zpěváci jako Bing Crosby. Na koncertech se jim totiž začalo dostávat aplausů hlavně za líbivé a méně obsažné hudební kusy na úkor dříve populárních komplikovanějších hot šlágrů a producenti sledující zisk zde jasně identifikovali nový trend. Protože po celé 20. století byl hlavní proud do značné míry ovlivněn koupěschopností středních vrstev, majoritní labely vsadily na zjednodušenou hudbu při investicích do levnějšího vydávání ve velkých nákladech a tak konzum rychle zaplavil hudební trh.

O to zajímavější však byl úspěch jazzových nahrávek, které se navzdory nepříznivé situaci vklínily mezi masu šedé hudby. Žebříčky prodejnosti začaly být bez dalších informací zcela ošidné a na první pohled říkaly, že nejoblíbenější hudbou na přelomu 20. a 30. let byl jazz, přičemž opak byl pravdou. To jen menšina jazzových příznivců (asi 15%), nebyla tak malá jako dnes, a proto, když fanoušci jazzu přišli do obchodů s omezeným počtem jazzových nahrávek, sahali všichni po tom samém, což paradoxně vynášelo menšinový žánr na nejvyšší příčky prodejů.

03251484.jpeg

Takto nechtěně žebříčky přispívaly k věhlasu jazzu:

1929 Singin' In the Rain – Cliff Edwards – US11929 Farewell Blues – Ted Lewis – US21930 You're Driving Me Crazy – Guy Lombardo & His Royal Canadians – US11930 The Man From the South – Ted Weems & His Orchestra – US11931 Tiger Rag – Mills Brothers – US1 1931 Minnie the Moocher – Cab Calloway – US11932 All Of Me – Louis Armstrong – US11932 Dinah – Bing Crosby & Mills Brothers – US1

Ted Lewis & His Band - Farewell Blues:
;
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.