Zygmunt Krauze: Mladí skladatelé vše zvládají navzdory ekonomickým potížím
Jedna z nejrespektovanějších osobností současné evropské hudby, virtuózní klavírista a skladatel Zygmunt Krauze oslaví 19. září 85 let. „Hudba by měla být velmi důležitou součástí vzdělání každého člověka. Právě proto, že poskytuje klid, harmonii, porozumění, disciplínu,“ řekl mimo jiné v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas Vltava, když pobýval v srpnové Ostravě, kde v průběhu festivalu Ostravské dny dokončil svou v pořadí devátou operu.
V ostravském Trojhalí Karolina představil Zygmunt Krauze ve světové premiéře třetí část projektu Ponorná řeka, koncert pro klavír a orchestr, dílo, které kombinuje akustické nástroje s elektronikou, a sám přitom usedl za klavír. Světoznámý umělec, jehož druhým domovem je vedle Lodže, kde stále učí, také Paříž, vzpomíná na iniciační moment, kdy se rozhodl stát skladatelem, také na svá studia u slavné Nadi Boulanger, na spolupráci s Pierrem Boulezem, který ho požádal o umělecké vedení světoznámé organizace IRCAM.
Zygmunt Krauze se vyjadřuje také k současné situaci mladých umělců: „Moci se ujala ekonomika a peníze, kultura, aspoň v Polsku, se ocitla na okraji. To je velmi bolestné. Ale zvláštní je, že nějaký vývoj je zřejmý i přesto, že u nás nefunguje taková podpora a vysoká kultura nemá takové postavení. Právě díky lidem, kteří si umí vybojovat, zorganizovat a realizovat všechno zdola.“
Související
-
Fenomén Pěveckého sdružení moravských učitelů. 120 let poté
Od Leoše Janáčka po Zdeňka Lukáše, od Ferdinanda Vacha po Jiřího Šimáčka. S pamětníky i zpěváky mužského sboru na horské chatě, koncertech i v rozhlasovém studiu.
-
Cembalo je nástroj pro kouzelnici a posluchače, kteří přijímají klam, říká Barbara Maria Willi
Hráčka na kladívkový klavír, varhany a cembalo, děkanka Hudební fakulty JAMU, organizátorka koncertů staré hudby, muzikoložka a milovnice slovanských zemí.
-
Tvůrčí prázdniny skladatelů. Zaposlouchejte se do vrcholných děl, která vznikala v lůně přírody
Téma mapuje aspoň některé z vrcholných skladeb skladatelů, kteří utíkali z dirigentských stupínků, pedagogických úvazků a postů ředitelů do lesů, hájů a jezerům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.