Zvuk musí být svobodný! Jono Bono v Evropě

17. září 2015

Jono Bono Heyes a jeho skupina Mama Yeva, složená z hudebníků z různých zemí, koncertovali po Novém Zélandu i v Čechách. V současné době hrají v západní Evropě.

Jona Bona jsme zastihli na jednom z letních českých festivalů a rozmlouvali jsme nad ohněm za měsíčního svitu. Jak příznačné pro křehké a filozofující, s přírodou spajé písně z alba Le Fisherboy!

Na otázku, odkud vlastně pocházíš, odpovídá:

„Vlastně mi kladeš těžkou otázku. Když se mě lidé ptají, odkud jsem, vtipkuji: Nejsem si jist, protože do detailu nemůžeme znát původ ničeho. Ale když bych odpověděl po vzoru novozélandských Maorů, tak bych řekl hora, řeka, kmen… tak to já můžu říct, a to je zajímavé, protože to vede určitým smyslem k hudbě, kterou dělám, protože ta mluví o vztahu k zemi, k lidem, které tě obklopují. Takže moje hora je Mount Domet v horském hřebeni, který odděluje severní a střední část Jižního ostrova".

A pokračuje:

"Můj otec je Novozélanďan první generace, jeho otec a jeho rodina přesídlili z Anglie ve vlně ekonomické migrace a přijeli jako horníci i moje matka pochází z Anglie. Ale opět, moje pojetí rodiny, stejně tak jako moje pojetí hudby, kterou dělám, nebo která prochází skrze mne…, mojí rodinou není jen moje genetická rodina, je to lidská rodina. A není to jen člověčí rodina, je to i rodina zvířat a rodina rostlin, takže neustále pátrám po tom, jaká je jejich prapůvodní identita, a také se snažím posunout přes koncept kmenové příslušnosti nebo se aspoň snažím pochopit, kdo rodiče a prarodiče byli. Jistě, byly to příslušníci dělnické třídy, hledali příležitost, předpokládám, když přišli na Nový Zéland, aby zapomněli na Anglii a tamní strádání.“

03471750.jpeg

Otázka do soutěže:

Komu patří hlas, který pronese slova "Zvuk musí být svobodný", za začátku poslední písně pořadu? Tipy pište na adresu cajovna@rozhlas.cz, do předmětu napište "zvuk musí být svobodný". Vyhrát můžete cédéčka české alternativní hudby.

autor: Aleš Opekar
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...