Zvuk a obraz druhé světové války

5. květen 2010

V těchto dnech si připomínáme 65. výročí ukončení 2. světové války. Při této příležitosti vychází v Radioservisu nové multimediální CD, na němž můžete nejen poslouchat, ale i sledovat všechny důležité události té doby. Marek Janáč, který již dříve připravil obdobné projekty archivních zvukových nahrávek (Srpen 1968, Listopad 1989), tentokrát rozšířil komentované nahrávky i o obrazové materiály - interaktivní mapu a desítky dobových fotografií.

Příčiny války a začátek tahanic o sudetské Němce, bezstarostná čs. vláda, částečná mobilizaci v ČSR, povstání sudetských Němců, Hitlerův nátlak na ČSR, Mnichovská dohoda, útěk obyvatel ze Sudet, okupační armáda v ulicích Prahy, odůvodnění přepadu Polska, uzavření vysokých škol a další události jsou zachyceny v 89 stopách. Poprvé si můžete také v originálu poslechnout některé méně známé dokumenty.

Součást projektu tvoří i deset komponovaných dokumentárních pořadů Válečný dekameron (Pokusy na lidech, Věda ve službách války, Tajné a speciální zbraně, Atomová puma, Vyzvědači a agenti, Civilisté a vojáci, Boj propagandy, Velké omyly největší války, Co zůstalo a Neonacismus), které přibližují mj. málo známé souvislosti mezi 2. světovou válkou a naší současností.

Stavba barikády před rozhlasem na Vinohradské třídě během Pražského povstání v roce 1945.

Zvláštní kapitolou je Zločin a trest: První výslech Karla Hermanna Franka, Přílet eskorty s K. H. Frankem na letiště v Ruzyni, Proces s K. H. Frankem před Národním soudem na Pankráci atd....

Na interaktivní mapě můžete podrobně vidět průběh války téměř den po dni, např. zjistíte, co se dělo v Africe ve chvíli, kdy Němci ztratili milion mužů u Stalingradu, nebo jak rychle útočící němečtí, italští a japonští vojáci postupovali kupředu, kam až se na svých cestách dostali a jak rychle je pak obránci hnali domů. Mapa se sama pohybuje a vše vám ukáže i v dosud netušených souvislostech.

Druhá světová válka: autor, průvodní slovo, mapa: Marek Janáč, režie: Marek Janáč, Jaroslava Kaucká, Radioservis, 2010, délka: 13 hod.


autor: dw
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.