Zuzana Čaputová či Věra Bílá. Malířka Šarlota Bottová vystavuje svá nejlepší díla

5. červen 2020

Šarlota Bottová nestudovala umění, ani nechodila na umělecký kurz či uměleckou školu. Přesto maluje realistické obrazy. Zatímco mnoho jiných přestalo kreslení bavit už na základní škole, Šarlota Bottová se v něm stále zdokonalovala a tvoří dodnes.

„Kreslení mě začalo bavit v útlém věku, ale nejvíc mě chytlo na střední škole. Kreslili jsme portréty a to mi dodnes zůstalo. Vlastně jsem to zdědila po otci, který je také kreslil. Učil mě základní črty tváře, jak ji mám kreslit, kde mám stínovat, což mi velmi pomohlo.“

Navzdory tomu, že se výtvarnému umění věnuje jako samouk, si její díla díky preciznímu zpracování našly mnoho příznivců. Maluje známé osobnosti, ale i členy vlastní rodiny:

„Čím víc kreslíme, tím víc se zdokonalujeme. Všechno není jen o talentu. Talent je jen krůček k tomu, abyste se v něčem posunuli. Ostatní je o práci, kolik času tomu jste ochotní věnovat.“

Výstava v prostorách Gemersko-malohontského muzea

Plakát k výstavě portrétů Šarloty Bottové

Šarlota Bottová se v rámci výtvarného umění věnuje hlavně kresbě portrétů. Namalovala jich více než sto, z toho poměrně velké množství na objednávku. S rostoucím zájmem veřejnosti i pro potřeby výstav. Při své tvorbě využívá techniku kreslení grafitovými tužkami. Etnoložka muzea a autorka výstavy Šarlota Bottová: výber z tvorby Ľudmila Pulišová:

„Zobrazuje různé osobnosti jednak ze společenského, kulturního, politického života, a to z našeho domácího slovenského, ale ze zahraničního prostředí. Ve velké míře se věnuje i zobrazování romských osobností.“

Mladá výtvarnice díky svoji šikovnost na papíře zvěčnila i prezidentku slovenské republiky Zuzanu Čaputovou.

„Na výstavě je k vidění například portréty známé houslistky Barbory Botošové, zpěvačky Věry Bílé, rapera Kaliho, řady známých zahraničních filmových herců Jeana Rena, George Clooneyho, atd.“

O portréty je velký zájem

Obrazy Šarloty Bottové mohli lidé obdivovat na řadě výstav na Slovensku i v zahraničí. Svoje díla vystavovala například v Praze, v Košicích či v Rimavské Bani.

„Díky internetu mi píší neznámí lidé s tím, že by ode mne chtěli portrét.“

Některé práce jako třeba portrét slovenské prezidentky Zuzany Čaputové či zpěvačky Věry Bílé byly uveřejněny na titulní straně kulturně-společenských novin Romů na Slovensku Romano Nevo Ľil. Jak sama říká, jednu kresbu ve formátu A3 kreslí většinou pět až šest hodin. Někdy se ale stane, že se s jednou kresbou potrápí i dva, tři dny.

„Jsou to hodiny a hodiny práce.“

V Šarlotiných stopách jde i její syn Boris, který kreslí hlavně komiksové postavy.