Žurnalista Eduard Bass: Dobrodružná literatura, V bludišti slov

11. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Eduard Bass (1936)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Z textů pro Lidové noviny a kabaretních popěvků spisovatele a novináře Eduarda Basse čte Jiří Schwarz. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jiří Schwarz
Připravila: Eva Willigová
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: v roce 2006

Autor Klapzubovy jedenáctky a Cirkusu Humberto Eduard Bass (vlastním jménem Eduard Schmidt, 1888–1946) začal svou uměleckou dráhu jako recitátor, herec, zpěvák a autor drobných próz a jednoaktovek, kterými výrazně obohatil české kabaretní scény v prvních desetiletích 20. století. Jeho aktivity jsou spjaty hlavně s Červenou sedmou a s divadélkem Rokoko.

Bohatá je i Bassova novinářská činnost: více než dvě desetiletí působil v Lidových novinách, za jejich slavné éry zde vystřídal snad všechny rubriky, od roku 1933 do roku 1941 byl dokonce jejich šéfredaktorem. Působil také jako šéfredaktor Světozoru. Proslulé jsou nejen jeho fejetony, sloupky a reportáže, ale také tzv. „rozhlásky“. V těchto sarkastických mikrokomentářích k aktuálnímu dění se spojil Bass kabaretiér s žurnalistou. 

autoři: Eva Willigová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.