ZRUŠENO: Sólo pro harfu. Kateřina Englichová zahraje s rozhlasovými symfoniky Ravela a Stravinského

24. duben 2021

Na vlně hudby 20. století se ponese další živě vysílaný koncert SOČRu ze Studia 1. Úvodem vyslechnete Partitu pro smyčce od Bohuslava Martinů, v dalších dvou skladbách se výrazně uplatní harfa. Renomovaná interpretka Kateřina Englichová zahraje společně se členy orchestru, flétnistou Mariem Mesanym a klarinetistou Lukášem Dittrichem, Introdukci a Allegro od Maurice Ravela a v závěru večera zazní hudba k baletu Orfeus Igora Stravinského.

  • Studio 1 Českého rozhlasu, pondělí 26. dubna 2021 v 20.00 hodinPřímý přenos koncertu vysílá ČRo VltavaZáznam nabídne ČRo D-durVideopřenos sledujte na FB profilu SOČRu, video bude dostupné i pro posluchače, kteří nemají FB profil – odkaz pro sledování najdete v den koncertu na socr.rozhlas.cz

PROGRAM

Bohuslav Martinů: Partita pro smyčce
Maurice Ravel: Introdukce a Allegro pro harfu, flétnu, klarinet a smyčce
Igor Stravinskij: Orfeus

Marek Šedivý – dirigent
Kateřina Englichová – harfa
Mario Mesany – flétna
Lukáš Dittrich – klarinet

Úvod večera je zadán pro hráče na smyčcové nástroje. V jejich podání vyslechneme Partitu Bohuslava Martinů, zkomponovanou roku 1931 v Paříži, skladbu ve výrazu úsečnou, místy snad i drsnou, zároveň jiskřivou a radostnou.

Kateřina Englichová

Poté už hudební sestavu obohatí harfistka Kateřina Englichová. Introdukce a Allegro pro harfu, flétnu, klarinet a smyčce od Maurice Ravela je kompozice rafinovaná, poetická i dramatická, zrozená během osmi dní a tří bezesných nocí. Skladatel ji napsal na objednávku společnosti Érard, výrobce nové pedálové harfy, která tak reagovala na existenci nové chromatické harfy konkurenční společnosti Pleyel (ta pro změnu angažovala další velkou osobnost tehdejšího hudebního světa, Clauda Debussyho). Sóla na dechové nástroje přednesou členové orchestru, flétnista Mario Mesany a klarinetista Lukáš Dittrich.

Ve finále večera se harfa stane pomyslným hlasem bájného Orfea. Vyslechneme hudbu ze stejnojmenného neoklasického baletu Igora Stravinského, který vznikl ve spolupráci s proslulým choreografem Georgem Balanchinem a významně přispěl ke zrodu neméně slavného New York City Ballet.

autor: SOČR
Spustit audio

Související

  • Sólo pro harfu – ZRUŠENO

    Studio S1 ČRo, 26. dubna 2021 v 20.00 hodin. Koncert se koná bez účasti publika. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava. Videopřenos sledujte zde.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.