Zpřetrhaná struna bezmocně do větru vlaje... aneb Osudy pěti literátů

14. prosinec 2015

Hrdinství pěti literátů nebylo nijak okázalé. Vycházelo z podnětů doby, která dávala na vybranou. Buď se člověk, i nedobrovolně stane statečným, anebo musí potlačit v sobě sebe sama a spolupracovat.

Poslouchejte na Vltavě od 14. prosince 2015 vždy v 15:20. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví v jednom článku také na stránce Hrdina.cz.

Ona pětice zvolila první cestu. Byli to hrdinové? Oni sami by se tak patrně nenazvali. Někteří z oněch pěti měli na vybranou, přesto zvolili cestu hrdinství.

Ať to již byl mladý právník a současně také básník, literární kritik a překladatel Hanuš Bonn, nebo v době transportu teprve čtrnáctiletý Petr Ginz, mnohostranně nadaný spisovatel, ilustrátor a malíř, nebo slavný vypravěč a dobrodruh, ale také odbojář Otakar Batlička, básník, dramatik a spisovatel, mladičký Hanuš Hachenburg, anebo literát o dvě generace starší Jaroslav Maria, vlastním jménem Mayer. S osudy těchto pěti literátů, do jejichž lidského, i uměleckého vývoje krutě zasáhla druhá světová válka, se můžete seznámit v tomto týdnu.

Motto: Zpřetrhaná struna bezmocně do větru vlaje,
nekrvácejí rány, nepláču také,
ale bolí mě najednou nesmírně tíha vlastního nitra, …“
Hanuš Bonn


Připravil: Josef Prokop

autor: Josef Prokop
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?