Zpátky ke kořenům

02053883.jpeg

Píše se rok 1984, a zatímco na pultech prodejen sítě Suprophon leží například zbrusu nová kazeta Michala Davida Nonstop, v obýváku jednoho panelákového bytu na pražském sídlišti Jižní město se rodí český hip-hop. Lesík a Mirka Hajdovských a Miroslav a Aranka Gärtnerových nebo-li Manželé nahrávají první kousky dnes legendárního hip-hopového alba Je to vono.

Inspirace přišla zpoza hranic, po vlnách německého Bayern 3, které Lesík naladil na kvalitní anténu. „New York New York big city, of dreams, but everything in New York ainť always what it seems“, hlásili američtí „gangstas“ na zakázané frekvenci i pro pražské panelové sídliště platná hesla. „Jižák Jižák je město snů a my tu žijem už spoustu dnů“, rapuje Lesík Hajdovský na asi největším hitů Manželů nazvaném prostě a výstižně Jižák.

Je o rok víc a na sjezdovce v Perninku v Krušných horách se ke startu chystají průkopníci jiné, na západě už tehdy módní vlny. Nohy v gerlachách připnuté provizorním vázáním k desce z překližky, která je – a teď přijde zásadní moment – jen jedna místo tradičních dvou. Jede se první neoficiální mistrovství ČSSR ve snowboardingu. A o dva roky později už umí sněžné prkno vyrobit kdekdo. Jak na to, totiž poradil na televizní obrazovce všem kutilům v pořadu Receptář nejen na neděli jeden z průkopníků snowboardingu u nás Luděk Váša.

02053880.jpeg

Právě Lesík Hajdovský a Luděk Váša, hrdinové své doby a dodnes uznávané ikony svých oborů, budou hosty Jarky Haladové a Ivy Jonášové v úterní Čajovně. Laďte v úterý 20. července v 19.00 Český rozhlas 3 – Vltava a vraťte se s námi do dob, kdy byla slova hip-hop nebo snowboard pro většinu obyvatel Československa opravdu cizí.

Manželé – Jižák (demoverze 1984)

Luděk Váša v Receptáři nejen na neděli (1987)