UDÁLOST

Zkouška sirén ve znamení smyčkování a elektroniky: Develooper Petra Wajsara rozezněl koupaliště Lhotka

Sirény jako umění? Otevřete každou první středu v měsíci okno a laďte Vltavu! Skladatel Petr Wajsar odhalil jedno ze svých mnoha alter eg – Develooper je jeho projekt elektronické hudby, který využívá různé techniky ke generování hudby přímo během performance. První prázdninový den rozezněl společně s trombonistou Štěpánem Janouškem zvukovou aparaturu na nově zrekonstruovaném koupališti – biotopu Lhotka.

PRÁZDNINOVÁ SIRÉNA U VODY
středa 1. července od 11.57 ve vysílání Vltavy
11:55 live video stream na Facebooku.
Koncept & hudba: Petr Wajsar / Develooper (světová premiéra)
Živě pouze pro návštěvníky koupaliště.

HUDBA K SIRÉNĚ – HLASOVACÍ SOUTĚŽ
1. července – 31. srpna 2020
Poslouchejte – hlasujte – vyhrajte: www.hudbaksirene.cz
Prvních 10 skladeb unikátního projektu, pro který vznikají nové skladby určené k uvádění při pravidelné zkoušce sirén. Ta probíhá v celé České republice každou první středu v měsíci a od března 2019 k ní ve světové premiéře zní novinky českých skladatelů. Jejich nahrávky si nyní můžete poslechnout a hlasovat pro ty nejlepší.

Podívejte se na všechny odvysílané zkoušky sirén

Integrovat do miniaturní hudební kompozice co nejzajímavěji 140vteřinový zvuk sirény, která se v rámci zkoušky rozezní napříč republikou každou první středu v měsíci, se ve spolupráci s Orchestrem Berg úspěšně pokoušejí přední čeští skladatelé. Český rozhlas Vltava koncerty vysílá v přímém přenosu a streamuje jako video.

Nezvyklý formát site-specific hudebních produkcí vznikl ve snaze změnit vnímání zvuků, které nás běžně obklopují, ale téměř jsme si odvykli je vnímat. „Zkouška sirén se koná pravidelně, ale kdo ji opravdu poslouchá?“ ptá se Eva Kesslová, ředitelka Orchestru Berg. Propojení s hudební složkou se zdálo jako dobrý způsob, jak přivést pozornost lidí zpět.

K projektu byli doposud přizvání přední čeští autoři Ian Mikyska, Petr Hora nebo Michal Nejtek. K místům, která si pro své premiéry vybírají, mají obvykle bližší vztah nebo výrazně souvisejí s koncepcí jejich skladby. Neopomenutelnou podmínkou je pak přítomnost samotné sirény.

Projekt Hudba k siréně je naplánovaný až do konce roku 2020, kdy je v plánu například vysílání ze střechy Studia S1 ve vnitrobloku budovy Českého rozhlasu na Vinohradech, z Klementina nebo z Anežského kláštera. Vltava bude všechny chystané koncerty i nadále v reálném čase vysílat. Akce jsou pokaždé zcela veřejné a přístup na místo konání je zdarma.

Přímý přenos vysíláme na Vltavě každou první středu v měsíci v 11.58.
Všechny záznamy najdete na Youtube.

Nejnovější články

Stránky