Zkouška sirén jako umělecké dílo: První ročník projektu uzavírá „fanfára naruby“ Matouše Hejla

Matouš Hejl

Schodiště slavného malostranského Gymnázia Jana Nerudy se stalo dějištěm posledního letošního koncertu ke zkoušce sirén. Orchestr BERG a Český rozhlas Vltava tak zakončují první ročník unikátního projektu, který přináší současnou hudbu do netradičních míst a novému publiku. Světová premiéra díla mladého českého skladatele Matouše Hejla zněla jeho gymnaziální alma mater.

HUDBA K SIRÉNĚ: SCHODIŠTĚ & ŽESTĚ
středa 4. prosince 2019, 11.55 (!) | Gymnázium Jana Nerudy (Hellichova 3, Praha 1)
koncept / hudba: Matouš Hejl (světová premiéra)

VSTUP VOLNÝ

Orchestr BERG – koncept projektu, dramaturgie a hudební zajištění
Český rozhlas – koproducent & přímý přenos na stanici Vltava

Gymnázium Jana Nerudy – partner koncertu


LIVE VIDEO: Facebook Vltavy

Orchestr BERG – koncept projektu, dramaturgie a hudební zajištění
Český rozhlas – koproducent & přímý přenos na stanici Vltava
Fakulta architektury ČVUT – partner koncertu

Matouš Hejl bude v pondělí 2. 12. hostem Vizitky, v pátek 6. 12. odvysíláme od 20.00 premiéru jeho skladby pro Českou filharmonii.

Potřebujete inspirativní nadechnutí uprostřed dne? Máte ho mít! Každou první středu v měsíci se můžete v meditaci ponořit do znějící zkoušky sirén. Dá se poslouchat buď jen tak nebo za doprovodu Orchestru BERG, pokaždé s novou skladbou některého z českých skladatelů. Letošní poslední akce cyklu Hudba k siréně představí ve světové premiéře miniaturu teprve třicetiletého Matouše Hejla. Ten znějící sirénu poslouchal jako student na Gymnáziu Jana Nerudy celých pět let, škola má totiž jednu z pražských sirén hned přes ulici. Stačí tedy otevřít okna a koncert může začít.

A co se dá čekat? Z nejvyššího patra monumentálního schodiště se na posluchače snesou nejprve známé tóny:

Začínám společně se sirénou úvodními fanfárami ke Smetanově opeře Libuše, které se transformují do nápodoby venkovního ruchu – jde vlastně o takovou fanfáru naruby.
Matouš Hejl

Koncert představuje také jedinečnou příležitost dostat se do míst, kudy pravidelně chodili mimo jiné i Jan Tříska nebo Jan Patočka nebo kde se natáčel slavný film Vyšší princip.

Máte to na pražskou Malou Stranu daleko? Pak můžete být při tom prostřednictvím přímého přenosu Českého rozhlasu Vltava, který je partnerem a koproducentem celého projektu. Ačkoliv současná hudba zní v rozhlasovém vysílání obvykle ve večerních až nočních hodinách, toto je jedna z výjimek, díky které ji mohou krátce ochutnat také noví posluchači.

Další koncert se uskuteční až v únoru, protože 1. ledna, tedy na Nový rok, se zkouška sirén nekoná.