Zkouška sirén jako umělecké dílo: Michal Rataj si pohrál se signály, fanfárami i kouzlem plenéru

Sirény jako umění?

První listopadovou středu oživila polední zkoušku sirén další nová skladba. Zazněla ve světové premiéře na Piazzettě Fakulty architektury ČVUT v pražských Dejvicích a jejím autorem je Michal Rataj.

SIRÉNA & FANFÁRA
středa 6. listopadu 2019, 11.55 | Fakulta architektury ČVUT - Piazzetta (Thákurova 9, Praha 6)
Koncept / hudba: Michal Rataj (světová premiéra)
PŘÍMÝ PŘENOS: Český rozhlas Vltava
LIVE VIDEO: Facebook Vltavy

Orchestr BERG – koncept projektu, dramaturgie a hudební zajištění
Český rozhlas – koproducent & přímý přenos na stanici Vltava
Fakulta architektury ČVUT – partner koncertu

Lidské dějiny jsou plné nejrůznějších signálů, které využívají zvuku k tomu, aby lidská komunita byla informována o nějaké události, stavu, či skutečnosti.
Michal Rataj

„Nechávám zaznít nejrůznější historické i stále používané signály v nových souvislostech. Skladba je poctou například dávnému ponocnému z mého rodného Písku, vatikánským trubačům, táborníkům tábora Chaire, vojákům, skautům nebo i myslivcům, jejichž hony si bez signální trubky těžko představíme dodnes.“

Budova letos devadesátileté Aleny Šrámkové byla otevřena před osmi lety a základními principy jsou tu jednoduchost, otevřenost a pravdivost. Pro autora nové skladby ke zkoušce sirén mají tato budova i její autorka snad magickou přitažlivost – Michal Rataj je mimo jiné autorem hudby k dokumentu o Aleně Šrámkové a shodou okolností i jeho první spolupráce s Orchestrem BERG se uskutečnila právě zde. Náhoda? Snad prostě platí, že pachatel se vrací na místo činu…

Akce je plánována jako open air. Pokud by se ale nevydařilo počasí, uskuteční se uvnitř, v jednom z monumentálních atrií, která prostupují všemi patry budovy až k prosklenému stropu.