Život jako hra – portrét profesionálního hráče pokeru Martina Staszka

02483486.jpeg
02483486.jpeg

Půlhodinový dokument Jaroslavy Haladové vás zavede do světa prestižních pokerových turnajů, v nichž se hraje o slávu a miliónové sumy. Na jednom takovém utkání, na World Series of Poker Maint Event, neoficiálním mistrovství světa v pokeru v Las Vegas, obsadil v roce 2011 druhé místo šestatřicetiletý Čech Martin Staszko.

„Tady je další pěkná henda, kde jsem měl krále a dámu a semiblafoval jsem na turnu.“ Pokud patříte mezi hráče pokeru, víte, o čem je řeč. Henda znamená partie, turn je čtvrtá karta, která se při nejrozšířenější variantě pokeru zvané Texas Holdem vykládá na stůl, a semiblufujeme občas všichni, když částečně spoléháme na to, co máme sami v rukou, a z části věříme ve štěstí.

02751267.jpeg

Podobnými termíny se hemží a do světa profesionálního pokeru vás zavede půlhodinový dokument Jaroslavy Haladové Život jako hra. Jeho hlavním protagonistou a autorem věty z úvodu článku je Martin Staszko, šestatřicetiletý Třinečan, jeden z nejúspěšnějších českých hráčů pokeru. Muž, který se proslavil nejen druhým místem na World Series of Poker Main Event v Las Vegas v roce 2011, čili stříbrem v turnaji považovaném za pokerové mistrovství světa, ale i svými kostkovanými košilemi, v nichž před zraky televizních kamer a fanoušků celý zápas odehrál.

Z Las Vegas si Stazko přivezl nejen slávu a cennou trofej, ale i takřka 98 miliónů korun výhry. Jak změní tak velký úspěch a taková suma člověku život? Je cennější majetek, nebo pocit zadostiučinění z přemožení tisíců soupeřů ve hře, kterou po celém světě hrají milióny lidí? Autorka provází Martina Staszka jeho domovským Třincem, rekapituluje s ním jeho vítězství a nahlíží i do prostředí vrcholových pokerových turnajů. V Evropě je za nejprestižnější zápas považováno finále Evropské pokerové tour.

02751268.jpeg

Toto několikadenní klání stovek hráčů se v roce 2012 konalo v Monte Carlu, nechyběl ani Martin Staszko a tamní atmosféru plnou napětí a potlačovaných emocí můžete při poslechu pocítit i vy. Umět své chování a projevy dokonale ovládat, to je jedna z dovedností nezbytných při živém hraní pokeru. Často může napovědět nejdrobnější změna protihráčova výrazu, leccos se dá vyčíst z polohy a pohybů rukou a pozornému pozorovateli i nohy napoví, jakou má kdo zrovna kartu. To alespoň tvrdí Joe Navarro, bývalý agent F.B.I., expert na řeč těla, zároveň odborník na pokerové nonverbální projevy zvané tells, další hlas, který v pořadu zazní.

Dokument Život jako hra vznikl v rámci evropské školy rozhlasového dokumentu EBU Master School on Radio Features.