ŽIVĚ: Symfonický orchestr zahajuje sezónu s houslistkou Isabelle Faust. Koncert podpoří domovy seniorů, které zasáhly povodně

30. září 2024

Celé zahájení nové sezóny SOČRu bude mít speciální poslání. SOČR se totiž v duchu celorozhlasových aktivit zapojuje do sbírky Pomáhejte s námi, kterou organizuje Nadační fond Českého rozhlasu. Koupí vstupenky na Zahajovací koncert s podtitulem Koncert pro severní Moravu mohou posluchači podpořit domovy seniorů, které zasáhly povodně. Přímý přenos vysíláme 30. září od 19:30.

Zahajovací koncert 30. září 2024
Rudolfinum 19.30 a online na Vltavě

Jan Klusák:
Continuo, symfonická báseň č. 4, světová premiéra 9 min.
Antonín Dvořák: Koncert pro housle 32 min.
přestávka 20 min.
Dmitrij Šostakovič: Symfonie č. 5 44 min.

Petr Popelka dirigent
Isabelle Faust housle

Na programu slavnostního večera pod taktovkou Petra Popelky bude nejprve symfonická báseň Jana Klusáka Continuo, která zazní ve světové premiéře, a poté Dvořákův Houslový koncert se sólistkou Isabelle Faust, no a po přestávce zazní Pátá symfonie Dmitrije Šostakoviče.

V Roce české hudby nemůže při zahájení sezony chybět dílo Antonína Dvořáka. Jeho Houslový koncert přijíždí zahrát přední německá sólistka Isabelle Faust, která skladbu už před lety natočila v Praze na CD. Jako vítězka Paganiniho soutěže v Janově v roce 1993 hraje téměř tři desetiletí na vzácný Stradivariho nástroj postavený v roce 1704 a nesoucí jméno „Šípková Růženka“.

Skladatel Jan Klusák

Dalším českým autorem v programu je Jan Klusák, v dubnu 2024 devadesátiletý. Jako jeden z prvních tuzemských tvůrců se přiklonil k užívání racionálních kompozičních technik, avšak dělo se tak v zájmu dosahování emocionálního působení. Vedle koncertních děl napsal množství scénické hudby a od šedesátých let se uplatňoval i ve filmu, nejen jako skladatel, ale rovněž jako herec. Obojím byl i v Divadle Járy Cimrmana, když se v době normalizace stal politicky nežádoucí osobou. Na konci 90. let otevřel skladbou Zemský ráj to na pohled řadu symfonických básní. Čtvrtá z nich, Continuo, je očekávanou událostí.

Při poslechu Šostakovičovy Páté symfonie se pak lze zamýšlet nad paradoxem, že jedno umělecké dílo může být vykládáno dvěma protichůdnými způsoby. Posluchačsky přístupnou symfonii, skladbu s rovnováhou meditace, humoru a velkoleposti, vnímal komunistický režim jako autorovu poslušnou reakci na předchozí kritiku, že se vzdaluje lidu. Publikum v ní však spíše vycítilo skryté vzkazy – upřímné líčení pocitů sovětského člověka, trpícího pod stalinským terorem; včetně vynuceného optimismu.

Poslechněte si rozhovor s ředitelem rozhlasových symfoniků Jakubem Čížkem, ve kterém kromě zahajovacího koncertu komentuje i nadcházející sezónu SOČRu. Na co se milovníci a milovnice hudby mohou těšit? Jací zajímaví hosté plánují se SOČRem vystoupit a kde bude možné rozhlasové symfoniky vidět mimo Prahu? 

autor: SOČR
Spustit audio

Související