Zemřela Aretha Franklin. Poslouchejte mimořádné vysílání

16. srpen 2018 17:04

Dnes ve čtvrtek 16. srpna v 9:50 dopoledne zemřela po dlouhé těžké nemoci v 76 letech v Detroitu americká zpěvačka Aretha Franklin. Koncertovala nicméně až do loňska, kdy však již ze zdravotních důvodů musela řadu vystoupení rušit. Poslední se odehrálo v listopadu, kdy se účastnila newyorského představení Elton John AIDS Foundation . Své první desky s náboženskými písněmi nazpívala již ve 13 letech.

Vysíláme:

Dnes, 16. 8., 22:00. Český rozhlas Vltava věnuje hudebnímu odkazu Arethy Franklin mimořádný, živě vysílaný pořad Ondřeje Konráda.

Pondělí, 20. 8., 16:00. ArtCafé. Vzpomínky na zpěvačku a její nahrávky zazní též v pondělním hudebním bloku Petra Dorůžky.

Pro příznivce populární hudby ve světě i u nás byla synonymem velkého tvůrčího vzepětí zlatých šedesátých let. Skladby z jejího repertoáru si často a s oblibou vybírali i čeští rockoví zpěváci a zpěvačky v čele s Marií Rottrovou. Především ostravská beatová scéna našla v americkém soulu a gospelu obzvláštní zalíbení a interpretovala jej s velkým pochopením.

Soulová hudba tehdy přinášela do pop music značné rozšíření výrazových prostředků a zvukových kvalit. Aretha Franklin na tom měla velký podíl. Poslouchat její zpěv znamenalo těšit se z drobných nuancí vedení melodické linky a zároveň prožívat hlubokou emocionalitu  strhujícího projevu, který nikdy nebyl příliš patetický a zachovával si skromnost a prostotu. To vše bylo pro všechny velmi inspirující.

Spustit audio