Zemřel scénograf Petr Matásek. Připomeňte si jeho vzpomínání ve vltavských Osudech

27. červenec 2017
03395003.jpeg

Ve věku 73 let zemřel v úterý divadelník a scénograf Petr Matásek. Uvedl to na svém webu časopis Loutkář. Informaci potvrdila Nina Malíková z Divadelního ústavu.

V pětidílných vltavských Osudech zásadní postava české scénografie a také uměleckého školství vzpomíná na své žižkovské dětství, studia, působení v plzeňské Alfě, královehradeckém DRAKu, pedagogickou činnost i zahraniční stáže.

Petr Matásek je autorem více než 120 výprav loutkových, činoherních a operních inscenací. Patřil ke generaci českých loutkářských výtvarníků, která od 60. let zaváděla do loutkového divadla nové, antiiluzivní postupy: kombinaci akce loutky a živého herce, obnažené materiály, autentické předměty, proměnlivé metaforické významy neutrálního objektu.

Petr Matásek se narodil roku 1944 v Praze na Žižkově a právě estetika žižkovské periferie, kde se ohrady a vrakoviště prolínají s přírodou, silně ovlivnila Matáskovo budoucí výtvarné směřování. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze a poté loutkářskou katedru Divadelní fakulty Akademie múzických umění.

Čtěte také:Slovo o divadle

V letech 1968-74 pracoval v plzeňském Divadle Alfa, poté se na čtvrt století stal scénografem královéhradeckého divadla DRAK, kde pracoval na úspěšných inscenacích, jako byly Popelka, Šípková Růženka, Prodaná nevěsta, Kráska a zvíře a mnoho dalších. Za svoji tvorbu získal několik cen, mimo jiné i Cenu Alfréda Radoka 2001 za výpravu k inscenaci Marlowovy hry Tragická historie o doktoru Faustovi v Divadle Komedie. Od byl 1990 je pedagogem na Katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU a profesorem loutkové scénografie. Pravidelně vedl scénografické workshopy v zahraničí, pracovně pobýval např. v Dánsku, na Islandu, ve Francii, Austrálii, Indii, USA, Kanadě, Japonsku a dalších zemích.


Připravila: Marina Feltlová

Technická spolupráce: Ladislav Reich

Natočeno v roce 2012.