Zemřel americký básník, výtvarník a génius nejen šedesátých let Lawrence Ferlinghetti

Ve věku 101 let zemřel ve svém domově v San Francisku básník, nakladatel, malíř a politický aktivista Lawrence Ferlinghetti, který je považován za jednoho z nejvýraznějších představitelů beat generation či beatníků. Sám se tomuto označení ale vyhýbal.

Účinkují: Petr Kubes, Jan Ťoupalík, Natálie Tichánková, Marek Pešl, Olga Kaštická
Připravil: Jiří Klimeš
Režie: Tomáš Soldán
Natočeno: v olomouckém studiu Českého rozhlasu

Před necelými dvěma lety jsme na Vltavě uspořádali fiktivní oslavu věnovanou stým narozeninám Lawrence Ferlinghettiho (24. března 1919 – 22. února 2021). Připomínku básníkova života, díla i jeho nezapomenutelného pobytu v Praze si můžete znovu poslechnout on-line.

Během velkolepého i tajemného rozhlasového večírku přišli blahopřát překladatelé Luboš Snížek a Sylva Ficová, básník Pavel Rajchman, výtvarnice Iva Vodrážková, amerikanista Josef Jařab, raper Bene či spisovatelka Hana Lundiaková alias Stinka. Zazněly Ferlinghettiho básně, ukázky z novely Little Boy i vzpomínky na jeho pobyt v Praze. Závěr večera byl obohacen malým překvapením.

Lawrence Ferlinghetti

Ferlinghetti, kterého list The New York Times považuje za „jednoho z nejoblíbenějších básníků moderního věku“, napsal přes 30 knih. Proslavila ho jeho druhá sbírka Lunapark v hlavě (1958).

Ta dodnes pro svůj expresionistický jazyk, nadhled, surrealistickou obrazotvornost a zároveň srozumitelnost patří mezi nejpřekládanější sbírky americké poezie. Prodalo se jí přes milion výtisků a přeložena byla do více než deseti jazyků.

autoři: Jiří Klimeš , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio