Ze své knihovny vybírá spisovatel a sociolog Stanislav Biler, nositel Magnesie Litery 2022 za román Destrukce
„Umělec, který není rozhořčen z poměrů, v nichž se nachází, podle mě nechápe, co dělá,” říká Stanislav Biler. Setkání s knihami napříč prostorem a časem připravila Blanka Stárková.
Ke „svým“ autorům řadí Thomase Bernharda: „Mám především rád způsob, jakým vytrvale a urputně nadává své rodné zemi. Rakušané už mají takovou tradici, autory a autorky, kteří nadávají Rakousku. Vůbec se jim nedivím, Rakousko je strašná země, skoro tak strašná jako Česko, a přesto se umění nadávat Česku u nás nikdy příliš nerozvinulo, což je obrovská škoda.
Čtěte také
Bernhard dostával v zemi ceny, za něž si kupoval domy. V nich pak seděl a nadával Rakousku. Čeští milovníci Bernharda jeho urážky státu buď ignorují, nebo berou jako legrační folklor. Podle mně je to podstata jeho psaní, je to ta energie, která jeho texty lomcuje, to rozhořčení z toho, v čem to vlastně žije, co to je za hrůzu. Umím si představit, že se ráno vzbudil, prvních pár vteřin ležel spokojený ve své posteli a pak mu došlo, že neleží jen tak v nějaké posteli, ale že ta postel leží v tom prohnilém pokryteckém nacistickém Rakousku,” říká Stanislav Biler v pořadu Knižní pól.
Související
-
Ze své knihovny vybírá hudební publicista Pavel Klusák, nositel ceny Magnesia Litera za Knihu roku
Setkání s knihami napříč prostorem a časem připravila Blanka Stárková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.