Zdeňka Psůtková: Elixír života. Dramatický zápas o lék proti smrtelné nemoci

20. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Frederick Grant Banting

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Hra o lékaři a vědci, který se zasloužil o objev inzulínu. Jaké okolnosti předcházely tomuto úspěchu? Poslechněte si hru Zdeňky Psůtkové Elixír života s Ladislavem Frejem v hlavní roli. Najdete ji on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Hudební improvizace: Vladimír Truc
Osoby a obsazení: Doktor Banting (Ladislav Frej), Doktor Best (Svatopluk Skopal), profesor Macleod (Jiří Holý), Doktor Mecpherson (Jiří Klem), Doktor Campbell (Pavel Soukup), Doktor Fletcher (Milan Mach), otec Banting (Ilja Prachař), Harris (Miloš Hlavica), Humes (Jiří Mikota), sestra Cursonová (Ludmila Roubíková), paní Thompsonová (Růžena Merunková), Felicie, ošetřovatelka (Helena Friedrichová), Mary, ošetřovatelka (Iveta Dušková) a další
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Režie: Jiří Horčička
Natočeno: v roce 1986

Roku 1921 se Fredericku Bantingovi, kanadskému lékaři a vědci v oboru medicíny, a jeho asistentu, studentu medicíny Charlesi Bestovi, podařilo izolovat inzulín a učinit tak historický zlom v léčbě cukrovky. Nobelovu cenu za tento objev však získal Banting společně s profesorem torontské univerzity Johnem Jamesem Richardem Macleodem. Co všechno tomu předcházelo? S jakými problémy se věda potýká?

autoři: Martin Velíšek , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio