Zdeněk Rotrekl: Přemítání

10. říjen 2020

Přemítání o dějinách i společnosti na základě gesta, kterým vězni zdravili svobodné občany. Esej básníka, spisovatele a bývalého politického vězně Zdeňka Rotrekla uvádíme ke 100. výročí jeho narození. V podání Jana Vlasáka poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jan Vlasák
Připravil: Jiří Vondráček
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno: v roce 2010

Namačkáni v autobusu v devětačtyřicátém roce jsme projížděli zvolna moravským městem, řidič musel zpomalovat, ba místy zastavoval. Kolem našich okének přecházely stařenky, muži nesli v taškách svou přesnídávku, spěchali do práce, děti se honily po trávníku, a vtom nás to bezhlese napadlo. Zvedli jsme zkřížené ruce pevně spjaté ocelovými pouty tak, aby je každý viděl. Každý z nás měl za sebou již řady měsíců takto prožitých ve zvláštním prostoru a před sebou, počítáno dohromady, vezl autobus k osmi stům let bezdůvodného trestu, v případě dožití.

Básník, prozaik, literární historik a publicista Zdeněk Rotrekl se narodil 1. října 1920 v Brně. Maturoval na gymnáziu v Brně (1940). Za války byl totálně nasazen. V roce 1945 začal studovat na Masarykoxě univerzitě filozofii a historii. Jako funkcionář Syndikátu českých spisovatelů a Svazu vysokoškolského studentstva byl únoru 1948 vyloučen ze studia. V roce 1949 byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu s vysokoškolskými funkcionáři odsouzen k trestu smrti, který byl později změněn na doživotní žalář.

Ve vězení strávil Zdeněk Rotrekl třináct let. V roce 1962 byl propuštěn na amnestii s desetiletým podmínečným trestem, poté pracoval jako pomocný dělník. Roku 1968 byl rehabilitován a promoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně. Stal se zakládajícím členem sdružení politických vězňů K 231. Od června 1968 byl kulturním redaktorem čtrnáctideníku Obroda, až do jeho násilného zastavení v prosinci 1969. Roku 1971 odešel do invalidního důchodu. Za normalizace působil v několika disidentských skupinách, byl zakládajícím signatářem Manifestu Hnutí za občanskou svobodu (1988). Na jaře 1989 obnovil v samizdatu vydávání měsíčníku Akord.

Po listopadu 1989 opět aktivně vstoupil do veřejného života: byl zakládajícím členem Syndikátu českých novinářů, Obce moravskoslezských spisovatelů a Konfederace politických vězňů. Je nositelem mnoha cen a vyznamenání.

Jeho rozsáhlé dílo vyšlo souhrnně pod názvem Spisy Zdeňka Rotrekla. První díl Nezděděné město tvoří básně z let 1940–2000, druhý díl román Světlo přichází potmě, třetí díl obsahující prózy a rozhlasové hry nese název Podezřelá krajina s anděly, vzpomínková próza Hnízdo ze stromu, který odchází je zařazena do čtvrtého svazku, do páté části jsou soustředěny eseje pod názvem Skrytá část české literatury a šestý díl zahrnuje výběr publicistiky a rozhovorů s autorem, bibliografii autorova díla a literatury o něm, výběr z textů o autorovi a jeho díle.

autor: jvk
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.