Zdeněk Matěj Kuděj: Návrat skláře Habáska

30. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výroba skla v tradiční peci sklářského dmychadla (ilustrační foto)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Povídkový fragment z nedokončeného románu Mariánská huť spisovatele, překladatele, dobrodruha a Haškova bohémského druha Zdeňka Matěje Kuděje. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Hynek Čermák
Připravil: Miloš Doležal
Režie: Natália Deáková
Natočeno: v roce 2012

V 50. letech 20. století se romanopisec a dobrodruh Zdeněk Matěj Kuděj zavázal, že napíše pro Krajské nakladatelství v Havlíčkově Brodě román o sklářích a Vysočině s názvem Mariánská huť. Ještě než začal psát, vybral si na tuto práci od nakladatelství finanční zálohu. Román psal, ale nakladatelství ho marně upomínalo o rukopis. Bohémský autor podle zvyku svého dávného přítele Jaroslava Haška prodal totiž rukopis nedokončeného románu Jaroslavu Císařovi. Torzo románu Mariánská huť tak vyšlo až po Kudějově smrti v roce 1964 a fragment Návrat skláře Habáska je jeho finální částí.

autor: Miloš Doležal
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.