Zdeněk Holý: Lepší filmy, lepší vědecké výsledky. FAMU chci řídit, aniž bych se dostal do kolotoče kompromisů

28. únor 2016

Nový děkan FAMU se představuje. V nečekaně vzrušené a sledované volbě děkana Fakulty filmové a televizní Akademie múzických umění zvítězil bývalý šéfredaktor časopisu Cinepur, dramaturgický spolupracovník festivalů (Febiofest, Cinepur Choice, Academia film Olomouc) a filmový producent (např. Danielův svět) Zdeněk Holý.

„Především ze zodpovědnosti za českou kinematografii, za jejíž součást se považuji, vznikl můj program a rozhodnutí kandidovat na děkana FAMU,“ říká Zdeněk Holý. Opírá se o tzv. teorii pro praxi, zlepšení školních výstupů v oblasti výzkumné i tvůrčí, mluví o posílení důrazu na televizní tvorbu na FAMU, webových seriálech, ale také o sexismu. Ve čtyřletém období 2016-2020 chce Zdeněk Holý svou činností „zabezpečit rozvoj talentů, dát české kinematogra­fii opět výraznou tvář i silnou tradici a připravit ji na nové trendy.“

Holého protikandidáty byli Marek Hovorka, Jiří Vlach, Ladislav Šerý a Martin Vadas. Vítězný děkanský koncept i představu protikandidátů si můžete přečíst zde.

Podle scénáře Zdeňka Holého se mimochodem v letošním roce začne natáčet film Lesní vrah v režii Radima Špačka. Poslechněte si vysílání s novým děkanem FAMU, které doplňuje řadu sobotních Čajoven o talentech a debutantech v současném českém filmu.

Danielův svět. Film o pedofilovi zastupuje ČR na festivalu Berlinale. Ve vltavském vysílání ho představí režisérka Veronika Lišková.

Nejlepší TV seriály. Diskuse vedená s kritičkou Janou Jedličkovou a publicistou a producentem Zdeňkem Holým.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...