Zdena Mašínová, Rudolf Martin: Co vím o životě babičky Emmy

V letním podvečerním čase uvádíme pětidílnou četbu na pokračování ze vzpomínkové knihy Čtyři české osudy. Připravila Jaroslava Jiskrová. V režii Dimitrije Dudíka účinkuje Jana Štěpánková.

Zdena Mašínová se narodila v roce 1933 jako nejmladší ze tří dětí důstojníka československé armády Josefa Mašína a jeho ženy Zdeny. Po útěku svých bratří byla v padesátých letech vězněna, po propuštění pak do konce šedesátých let sledována soustavně Státní bezpečností. V roce 1973 se provdala za Rudolfa Martina, s nímž napsala knihu o tragických osudech své rodiny, o otci, podplukovníkovi Josefu Mašínovi, legendárním hrdinovi protinacistického odboje, o své matce Zdeně Mašínové, která se na manželově odboji podílela, prošla kalvárií nacistických věznic a nakonec zemřela v komunistickém vězení, o bratrech Ctiradovi a Josefovi, kteří se prostříleli na Západ, ale také dosud neznámý příběh své babičky Emmy, jejíž osud byl možná nejsmutnější, protože se musela vyrovnávat se všemi tragédiemi, které její rodinu postihly.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.