Zdánlivě banální úkol. Architekt Jaromír Chmelík byl při rekonstrukci Bílé věže v Hradci Králové limitován nedostatečným prostorem
Úkol, před který byl architekt Jaromír Chmelík postaven, se na první pohled zdá skoro banální. Rekonstruovat v roce 1581 dokončenou zvonici a vybudovat nový vstup s pokladnou. Z detailního pohledu je ale zřejmé, že jednoduché to rozhodně neměl. Byl totiž limitován jak nedostatečným prostorem, tak místem, jehož význam vedle gotického chrámu sv. Ducha umocňuje také s věží přímo spjatá barokní kaple sv. Klimenta.
Prohlédneme-li si parter věže postavené ze světlých kvádrů hořického pískovce, sotva nám unikne, že vnější schodiště je vyzděno z jiného materiálu. Společně s fragmentem opěrného pilíře představuje cihelné zdivo jeden ze zbytků původní kaple ze 14. století, které jako nejstarší viditelná vrstva vybízela k multiplikaci anebo rovnou k citaci. Nikoli však doslovné, ale symbolické, která by prostřednictvím materiálu evokovala jednu z nejvýznamnějších, avšak už zaniklých vrstev minulosti, které s dneškem spojuje čistě soudobé tvarosloví.
Architekt Chmelík s ním pracuje (vyjma prosklené čelní stěny, v níž se zrcadlí protější chrám sv. Ducha) především uvnitř, kde se nachází pokladna a křivolaké schodiště vedoucí přes dvě nízká, ke kontemplaci jako stvořená patra, do nitra věže. Puristicky čistému prostoru, kde stojí dvě křesla, na něž se člověk může usadit a studovat stavební detaily protějšího chrámu, dominuje pouze beton, černě natřená ocel a subtilní, do stropu integrovaná osvětlovací tělesa.
S identickými prvky a materiály se můžeme setkat i v samotné zvonici, jíž rekonstrukce zbavila necitlivých zásahů z minulosti a vrátila ji charakteristickou světle béžovou barvu. Ve věži, z níž se naskýtají úžasné výhledy – za ideálních podmínek lze spatřit i Sněžku – se nachází multimediální instalace přibližující dějiny 72 metrů vysoké kampanily, o kterou se zasloužil primas Martin Cejp z Peclinovce (1544–1599). Návštěvník se do její minulosti může ponořit díky interaktivním animacím, které jejich tvůrci rozehrávají zejména v předposledním zvonovém patře. Vrcholný zážitek pak představuje skleněný, bezmála čtyři metry vysoký model Bílé věže, díky němuž si každý může udělat obrázek o tom, jakým způsobem byla kampanila před několika stoletími postavena.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Hlasy a Oko. Dvě premiéry povídek kanadské nobelistky Alice Munroové
-
Jaromír Jindra: Valdštejnova zpověď. Ohlédnutí za velkolepým životem nejvlivnějšího vojevůdce
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.