Zchlaďte se pěti povídkami z Islandu – země sopek a ledových bouří

8. červenec 2022

Poslechněte si povídky tří islandských spisovatelů v interpretaci Marka Holého, Otakara Brouska ml. a Pavla Baťka. V roce 2022 je natočil režisér Dimitrij Dudík. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Halldór Armand Ásgeirsson: Sen o zahradním nábytku
Přeložila: Martina Kašparová
Účinkuje: Marek Holý
Režie: Dimitrij Dudík

Einar Kárason: To jediné, co umím
Přeložila: Martina Kašparová
Účinkuje: Otakar Brousek ml.
Režie: Dimitrij Dudík
 

Gyrdir Elíasson: Okno na jih poprvé
Gyrdir Elíasson: Okno na jih podruhé
Gyrdir Elíasson: Okno na jih potřetí
Překlad: Marta Bartošková
Účinkuje: Pavel Batěk
Připravil: Vladimíra Bezdíčková
Režie: Dimitrij Dudík


Halldór Armand Ásgeirsson: Sen o zahradním nábytku

Halldór Armand Ásgeirsson se narodil roku 1986 v Reykjavíku. Vystudoval práva na Islandské univerzitě, v posledních letech se však věnuje hlavně psaní. Jeho rukopis Vince Vaughn v oblacích získal v roce 2013 grant Islandského literárního centra udělovaný každoročně několika nadějným začínajícím autorům, aby mohli publikovat své prvotiny. O rok později vyšel román s názvem Dron. Zas a zas je autorova v pořadí již třetí kniha. Halldór Armand píše také fejetony, v nichž reaguje na aktuální společenské a politické dění. Text Sen o zahradním nábytku vysíláme u příležitosti Měsíce autorského čtení s tématem Island.

Einar Kárason: To jediné, co umím

Spisovatel a scenárista Einar Kárason ve své tvorbě dle vlastních slov tíhne k zachycování extrémních poloh a momentů života. O tom svědčí i jeho nejznámější dílo, trilogie o bratrech živořících po druhé světové válce na okraji společnosti, která se do širšího povědomí dostala díky filmové podobě režiséra Fridrika Thóra Fridrikssona pod názvem Ďáblův ostrov. V českém překladu Marty Bartoškové vyšel autorův román Ptáci bouře, dramatické vyprávění o střetu islandského trauleru s ledovou bouří, založené na reálné historické události z roku 1959. V textu To jediné, co umím, se autor zamýšlí nad tím, čím jsou ostrované ojedinělí. Vysíláme jej u příležitosti konání Měsíce autorského čtení s tématem Island. 

Gyrdir Elíasson: Okno na jih poprvé

Vyprávění v novele Okno na jih se odvíjí chronologicky během čtyř ročních období. Hlavní hrdina se nachází v jakémsi dobrovolném vyhnanství na venkově, poblíž rybářské vesnice na západě Islandu. Zlomkovitý text přibližuje a rozkrývá mnohdy bolestnou snahu o uměleckou tvorbu. Postavy knihy, na které hlavní hrdina pracuje, se strnule vzpouzejí autorovým pokusům vdechnout jim život a poslušnost vypovídá i starý psací stroj. Ani navazovat vztahy se skutečnými lidmi se spisovateli nedaří. Naléhavý pocit prázdnoty se zde mísí s pozorováním detailů krajiny i všedního života ve vesnici a jejím okolí. Text uvádíme u příležitosti konání Měsíce autorského četní, věnovaného literatuře Islandu.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.