Záznam koncertu: František Uhlíř Septet na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka

17. červen 2021

Basista František Uhlíř vydal v roce 2020 album ke svým sedmdesátinám a s jeho repertoárem plánoval procestovat Českou republiku. Stejně jako mnoho jiných umělců, ale mohl naplnit svá očekávání až letos, a to jen částečně. Záznam jedné z jeho opožděných koncertních oslav, která se uskutečnila na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka 30. května 2021, nyní přinášíme na Vltavě.

Skladby, které František Uhlíř představil, sledují různé etapy jeho života chronologicky od dětství až po současnost. František Uhlíř je rodák z Ústí nad Orlicí a pochází z muzikantské rodiny milující swing. Na začátku 70. let absolvoval brněnskou konzervatoř. Jako voják v Armádním uměleckém souboru se spřátelil s Emilem Viklickým a oba společně vstoupili do jedné z nejdůležitějších českých předrevolučních jazzových kapel, do SHQ Karla Velebného, kde získal tu nejlepší možnou průpravu. Spolupracoval pak také s Lacem Déczim, Barok Jazz Kvintetem, s Linha Singers i v projektech Emila Viklického.

V Uhlířově vzpomínkovém hudebním programu Story of My Life pro jazzový septet vedle autora účinkují František Tomšíček (trubka, křídlovka), Přemysl Tomšíček (trombon), Andy Schofield (altsaxofon), Suzanne Higgins (tenorsaxofon) a rytmickou sekci doplňují pianista Stanislav Mácha a bubeník Marek Urbánek.

Spustit audio