Zažijte finále festivalu Dvořákova Praha se skladbami Brahmse, Nováka a Dvořáka v podání SOČR
Sloganem „Sto let je jen začátek“ zve Český rozhlas během celého letošního roku na oslavy ke 100. výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání. Festival Dvořákova Praha se závěrečným večerem k oslavám připojil a na Vltavě mohli posluchači koncert poslouchat v přímém přenosu.
PROGRAM
Johannes Brahms: Klavírní koncert č. 1 d moll, op. 15
Vítězslav Novák: De profundis – symfonická báseň, op. 67
Antonín Dvořák: Te Deum, op. 103, B. 176
Symfonický orchestr Českého rozhlasu vedl jeho šéfdirigent Petr Popelka a společně s klavíristou Paulem Lewisem provedli První klavírní koncert Johannesa Brahmse. Když jej pětatřicetiletý Brahms dokončil, jako by tím potvrdil slova svého mentora a přítele Roberta Schumanna. Ten mladšího kolegu označil za miláčka múz a prohlásil, že Brahmsovo umění nebude pomalu narůstat, ale zjeví se najednou v plném lesku.
Po závěru festivalové řady Brahms 190 se přiblížilo také finále celé Dvořákovy Prahy. Zazněla zřídka prováděná symfonická báseň De profundis, kterou psal Vítězslav Novák ve válečných letech 1939–45. Bezprostředně na ni navázalo slavnostní Te Deum jeho učitele Antonína Dvořáka, který s orchestrem provedli sólisté Simona Šaturová a Jozef Benci.
Související
-
Arnold Schönberg – Písně z Gurre. Pozdně romantický kolos se vrátil na prkna Státní opery Praha
Koncert řídí Petr Popelka, šéfdirigent SOČRu i norského rozhlasového orchestru KORK. Poslechněte si záznam přímého přenosu z 20. června 2023.
-
Zahajovací koncert s Petrem Popelkou
Rudolfinum, pondělí 2. 10. 2023 v 19.30 hodin. Veřejná generální zkouška ve 14.30 hodin.
-
Špaček & Sekera & SOČR a Popelka nahráli mimořádné album plné kontrastů v díle Bohuslava Martinů
Houslový virtuos Josef Špaček a klavírista Miroslav Sekera svým novým albem představují komorního i koncertantního Bohuslava Martinů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.