Zatopený estuár. Z veršů polské spisovatelky Marzanny Bogumiły Kielarové

13. březen 2022

Poznejte výraznou poetiku polské autorky střední generace, která se prosadila v 90. letech navzdory panujícímu civilismu i faktu, že polské poezii v té době dominovaly mužské hlasy. Účinkuje Dana Černá. Poslouchejte on-line po dobučtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Dana Černá
Připravila: Olga Stehlíková
Překlad: Michael Alexa a Renata Putzlacher-Buchtová
Režie: Lukáš Hlavica
Premiéra: 17. 5. 2020

Citlivá básnířka a také profesorka filozofie na varšavské univerzitě Bogumiła Kielarová projikuje svou senzibilitu do velkolepých přírodních obrazů a pokouší se pojmenovávat nepojmenovatelné, podstatu. „Literární kritika v jejím díle spatřuje blízkost s Elizabeth Bishopovou, Tomasem Tranströmerem a Eugeniem Montalem, zřejmě pro univerzální přesah básní, jejich vesmírnou rozlohu a senzuálnost,“ uvádí v rozhlasovém pořadu editorka a básnířka Olga Stehlíková. V souvislosti s dílem Kielarové se mluví o přijetí světa (až ztotožnění) a něžnosti veršů. Jezeru dokáže napsat: „tatáž vlna / nese mě i tebe, i každý klacek a nikdy neustane.“

Poezii Kielarové představujeme v průřezu, zaměřeném na jednu z jejích nejvýraznějších poloh: komorně dramatickou, využívající nezkrotné přírodní scenérie pro kontemplativně intimní, lyrická, ale přesto životaplná pozorování vlastního mikrokosmu.

Ze srdce, z jeho zasněžené stěny, nyní scházejí prachové laviny.
A samota je jako staré tektonické jezero, se dnem
plným hlubokých vrypů, propadů, bahnem zanesených příkopů.

autor: Olga Stehlíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...