Zase meteorit

4. říjen 2005

Včera jsem tady hovořil o meteoritech. Při dohledávání dalších poznatků jsem objevil nová zajímavá fakta o těchto nebeských kamenech. Tak například na zemi je pouze jeden jediný doložený případ, že někoho trefil meteorit. Tím nešťastníkem byla tehdy jednatřicetiletá paní Ann Elizabeth Hodgesová v Alabamě. Stalo se jí to na podzim roku 1954. Dřímala ve svém pokoji, když strop jejího domu prorazil meteorit velikosti grapefruitu a vážící přibližně čtyři kilogramy. Strefil se jednak do jejího velkého radia, které zničil, jednak jí způsobil ošklivé pohmožděniny na ruce a na boku.

K tomuto případu došlo v brzkém odpoledni, a přesto byl původce této nehody viditelný jako ohnivá koule ze třech států.

Stejně jako v případě pašovaných meteoritů ze Sibiře, které se prodávají evropským zájemcům za velké peníze, i tady se stal nebeský kámen předmětem obchodu. Tato historická událost se stala světově proslulou. Kámen nejdříve zabavily vzdušné síly spojených států. Manžel paní Hodgesové si najal právníka, aby ho dostal zpět. Argumentoval tím, že z něčeho je třeba zaplatit poškození domu. Byli lidé, kteří byli ochotni za kuriozitu zaplatit pět tisíc dolarů. Měli však smůlu. Ačkoli se meteoritu skutečně domohli, zájem veřejnosti mezitím poklesl a nabídky už nebyly tak vysoké. Nakonec, přes protesty manžela, paní Ann věnovala meteorit muzeu.

Při čtení tohoto příběhu jsem si vzpomněl na jeden Renčínův vtip. Na něm kráčí pán a v ruce drží ceduli s nápisem: CO JE TO ŠTĚSTÍ? Těsně za ním se řítí k zemi obrovský balvan, který postavičku minul.

Štěstí je skutečně relativní záležitost. Kdybychom to měřili hmotnými statky, měla paní Hodgesová skutečně smůlu. Utrpěla zranění a hmotné škody. Z hlediska lidí, pro které je prioritou sláva, na tom byla velmi dobře. Když uvážíme, jakých krkolomných činů jsou lidé schopni, aby se o nich psalo v novinách a objevili se aspoň na deset vteřin v televizi, byla to z hlediska oné paní jasně nevyužitá šance. Ale zřejmě byl její postoj rozumný. Sláva lidí pomíjí. Paní Hodgesová zemřela v roce 1972. Meteorit, který vznikl někdy před čtyřmi nebo pěti miliardami let, leží mlčenlivě v alabamském muzeu a bude tu i tehdy, až mi tu nebudeme. Pro lidské hvězdy je to námět k meditaci. Když padá meteorit, říkává se, že padá hvězda. Ale jak je vidět, i padlá kamenná hvězda má větší výdrž než populární hvězdy lidského světa.

autor: Jan Jandourek
Spustit audio