Zapomenutý dekoratér, scénograf a interiérový designér. Nová monografie odtajňuje tvorbu a život Wiatcheslava Vassilieva

4. leden 2022

Knihy nakladatelství Norma se zabývají především zaplňováním prázdných míst historie francouzského průmyslového a interiérového designu. Do té patří i tvorba všestranného designéra Wiatcheslava Vassilieva, známého jako Slavik.

Narodil se v roce 1920 v Talinnu. Již v devíti letech se s rodiči dostal do Paříže. Nejdříve studoval medicínu, kterou nedokončil. Později nastoupil na národní školu užitého umění. Svou kariéru začal v padesátých letech jako malíř a divadelní scénograf, zároveň spolupracoval s významnými představiteli starší generace dekoratérů, například s Jacquesem Adnetem, pro kterého dekoroval malbami jeho unikátní nábytkové solitéry. V této době byl Slavik inspirovaný především surrealismem. To ostatně demonstrují i jeho „Dalíovsky“ laděné obrazy a jevištní scény. 

Ukázka z monografie Slavik: Les Annés Drugstore, nakladatelství Norma

V padesátých letech začal pracovat jako komerční designér, například pro obchodní dům Galeries Lafayette, pro který dekoroval výlohy v podobě eklektických instalací kombinujících modernistické postupy s prvky art deca či secese. Také dělal návrhy reklamních poutačů, grafickým designem, instalacemi výstav a konečně průmyslovým designem, vymýšlel prototypy spotřebních výrobků originálních organických forem. Většina z nich se však sériové výroby nedočkala.

Ukázka z monografie Slavik: Les Annés Drugstore, nakladatelství Norma

Byla to ale právě eklektická kombinace mnoha stylů, jež definuje vrcholné Slavikovo dílo. Od šedesátých do devadesátých let se zabýval především návrhy interiérů obchodů, restaurací, bister a nočních klubů. V roce 1958 navrhl interiér první pobočky legendárního obchodu Drugstore Publicis, který se stal jedním ze symbolů Paříže šedesátých a sedmdesátých let. Obchod propojoval bistro a restauraci s trafikou, drogerií, knihkupectvím i prodejem mnoha dalšího zboží. Se svými několika pobočkami, včetně těch v zámoří, se stal Drugstore symbolem prosperity západní konzumní společnosti a místem, kde se setkávaly celebrity i umělci. Z dnešního pohledu byl jistě předchůdcem současných konceptstorů.

V eklektickém stylu, který definoval pařížskou gastronomickou kulturu té doby, navrhl Slavik na 400 provozoven restaurací, bister a nočních klubů, ze kterých se do dnešních dnů zachovalo jen minimum. Jeho vrcholným dílem byla v osmdesátých letech restaurace Julese Verna na prostřední platformě Eifellovy věže. Eklektický koktejl historizujících prvků i futuristických detailů charakterizoval Slavikův specifický interiérový vkus. Přehledně ho mapuje i nová publikace od nakladatelství Norma s podtitulem Les Annés Drugstore (Roky Drugstoru), která je vůbec první Slavikovou monografií odhalující v komplexní podobě zcela zapomenutou kapitolu francouzského dekorativního umění, ale i gastronomie a společnosti druhé poloviny minulého století.            

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související