Zákony džungle. Jeden z méně známých příběhů Josefa Škvoreckého

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josef Škvorecký

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Dílo Josefa Škvoreckého zůstává pro řadu lidí omezeno na Tankový prapor a Zbabělce, ale pro znalce patří k jeho nejlepším dílům jiné texty. Z těchto méně známých příběhů jsme vybrali novelu Zákony džungle. Podle kritika Jindřicha Chalupeckého byly Zákony džungle spolu s texty Cesta k ateliérům a Divák v únorové noci „to jediné, co Škvorecký v životě napsal dobrého.“ Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Čtěte také

Fascinující zmínku o Zákonech džungle má ve svém deníku z roku 1978 básník a překladatel Jan Zábrana: „Zákony džungle. Novela asi šedesátistránková. Je situována do Broumova, kde Škvorecký po dostudování anglistiky v Praze nějaký čas kantořil (než odešel na vojnu). Milostnou historii, která je centrem novely, už si nepamatuji, jen pocit zoufalství, opuštěnosti, ztracenosti. Tahle novela byla v první půlce 50. let považována mezi lidmi, kteří tehdy Škvoreckého znali (Dorůžka, Kolář, Urbánek), za jednu z nejlepších věcí, které do té doby napsal. Později, když už Škvorecký začal publikovat, jsem se ho několikrát na Zákony džungle ptal, zda je chce někam dát. Říkal: ,To ještě pořád nejde... Je to politicky zcela jasně a ostře proti nim.‘.“

autor: tur
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.