Základní škola ve Vantoux. Jednopodlažní modernistický pavilón navrhl v roce 1950 inženýr, konstruktér, designér a architekt Jean Prouvé
Dnes je Prouvého originální nábytek či jeho prefabrikované a montované domy doslova svatým grálem světové sběratelské elity. Za jeho výtvory neváhá platit statisíce i miliony eur. Paradoxem však zůstává, že Prouvého vize byla od počátku založena na tvorbě výrobků dostupných všem. Jeho demokratický design, charakteristický manufakturní výrobou, použitím moderních a levných materiálů a heslem „forma sleduje funkci“ je manifestací pozitivních ideálů francouzského modernismu.
Jean Prouvé se narodil do umělecky založené rodiny v Nancy v roce 1901. Byl ovlivněn bohatou tradicí secesního umění v Nancy, které spoluvytvářel i jeho otec, malíř Victor Prouvé. Po třech letech strávených na umělecké škole v Nancy se dal do kovářského učení. Řemeslo mu učarovalo a Prouvé se postupně stal jedním z nejuznávanějších konstruktérů a inženýrů své doby. Od roku 1931 navrhoval a vyráběl v rámci svého podniku Ateliers Jean Prouvé nábytek, svítidla, mříže, dveře, kovové ploty a další architektonické elementy. Spolupracoval s předními architekty své doby a design chápal jako prostředek k dosažení lepších zítřků.
Vrchol jeho kariéry přichází v padesátých letech. V té době se také intenzivně věnuje návrhům a konstrukcím prefabrikovaných domů, se kterými chce řešit poválečnou bytovou krizi. Svou vizi realizuje jen částečně a některé z prefabrikovaných elementů, které vyvíjí ve své továrně, mu otevřou cestu k zajímavým architektonickým realizacím. Většina z nich se nachází právě kolem města Nancy.
Ve Vantoux nalezneme jednu z jeho prefabrikovaných škol, kterých postavil po celé Francii několik na objednávku francouzského ministerstva školství. Tuto konkrétní navrhl v roce 1950 společně se svým bratrem, architektem Henrim Prouvém, a zkonstruoval ze svých typických prefabrikovaných hliníkových a překližkových panelů s charakteristickými kulatými průzory. Lehký kovový plášť stavby spočívá na sofistikované konstrukci centrálních kovových pilířů ve tvaru písmene U, které zajišťují nosnost stavby a zcela volný půdorys, který může být libovolně rozčleněn. Prouvého tvorba je dokonalou harmonickou symbiózou technických dovedností a sériové výroby s nezaměnitelnou výtvarnou poetikou průmyslového věku. Prouvé je konstruktérem a básníkem zároveň.
I přesto, že je řada Prouvého realizací v přímém ohrožení (některé domy jsou rozebírány a prodávány prostřednictvím luxusních galerií), škola ve Vantoux je skvělým příkladem citlivé rekonstrukce, která po mnoha letech vrátila stavbě její zašlou slávu.
Související
-
Přední osobnost katalánského modernismu. O luxusních domech v Barceloně hovoří Adam Štěch
Luxusní bytové komplexy v Barceloně španělského architekta Antoni de Moragas i Gallissà jsou špičkovou ukázkou poválečné bytové architektury.
-
Kostel Sv. Anselma v Tokiu. Vrcholné dílo průkopníka japonské moderny Antonína Raymonda
Antonín Raymond, který se narodil v Kladně a za svou prací cestoval po celém světě, byl skutečným světoobčanem. Jeho život připomíná dobrodružný román.
-
Jedno z nejkrásnějších muzeí na světě. Adam Štěch nás tentokrát zavede do Mexico City
Národní muzeum antropologie v Mexico City bylo slavnostně otevřeno 17. září 1964 po pouhých 19 měsících stavby. Stojí za ním architekt Pedro Ramírez Vázquez.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.