Zajímavé čtení o Ghaně

26. červenec 2003

Stručná historie států - tak nazvalo svou novou edici nakladatelství Libri (specializuje se na encyklopedie a jinou příruční naučnou literaturu). Jde o nevelké knížky "do kapsy", které mají šikovně skladný formát a přinášejí základní informace o jednotlivých státech světa, velkých i malých, blízkých i vzdálených, tradičních i relativně nedávno vzniklých.

Vyšly tu či se připravují např. publikace o Číně, Polsku, Řecku, Kubě, Pákistánu, Finsku, Rusku, Bělorusku, Angole, Egyptu atd. Jednou z nich, a pochvalme, že zdařilou, je i GhanaVladimíra Klímy.

Autor - afrikanista a po revoluci také velvyslanec České republiky v afrických státech seznamuje čtenáře s nejstaršími (známými) dějinami teritoria, jejími evropskými objeviteli i dobyvateli od Portugalců přes Nizozemce až po Brity, rozpadem koloniálního systému a cestou Ghany k samostatnosti. Akcent je tu přitom položen na značně vzrušující moderní dějiny, ostatně velice symptomatické pro osudy zemí afrického kontinentu v druhé polovině dvacátého století.

Knížka přináší přehledné informace o politickém vývoji, ekonomické situaci i kultuře a umění Ghany, nevynechává problematiku česko-ghanských vztahů ani základní údaje pro turisty. Není však zdaleka určena pouze jim, i když počítá s tím, že tu naleznou poučení všichni, kdo se do Ghany či do jejího okolí chystají. Zajímavé čtení tu najde každý zájemce o Afriku, případně o historii - autor píše nejen zasvěceně a poučeně, ale také poutavě, jak se ostatně na zkušeného publicistu sluší.

autor: (ap)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.