Zajímají mě obyčejní lidé. Když si s tím dáte trochu práce, každý z nás stojí za dokument, říká Bronislava Janečková
Pomník mistra Jana Husa, Mariánský sloup, poprava pánů… Po pražském Staroměstském náměstí chodily dějiny, a právě „Staromák“ je tématem aktuálního dokumentu rozhlasové a televizní autorky Bronislavy Janečkové. V ohnisku jejího zájmu stojí už několik desítek let obyčejný člověk, jehož fungování v kontextu historie i společnosti pravidelně zaznamenává. Ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem detailně mluvila třeba o natáčení s vdovou po mafiánovi Antonínu Bělovi.
Související
-
Pracuji s fakty, ale ta nic neřeší. Svět musí podstoupit proměnu, říká dokumentarista Trabalík
Ačkoliv občas spolupracuje s reportážní platformou Voxpot, říká, že blíž než k reportáži má k dokumentu. Zaznamenává v něm dění v místech, kde se aktuálně děje bezpráví.
-
Během minutového filmu odvyprávíte všechno, říká dokumentarista Adam Hanuljak
„Problém je, že s poslechem podcastu si vytahujeme jen to, co chceme slyšet. Přestává fungovat moment náhody,“ míní režisér Adam Hanuljak.
-
Máte staré rodinné video? Mou ctižádostí je zpřítomnit filmové archivy, říká dokumentarista Jan Šikl
Má rád hudbu Michala Kocába, ale také minimalisty jako je Philip Glass. Jan Šikl zasvětil profesní život práci s domácími filmovými archivy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.