Za zavřenýma očima. Vzpomínka na Jana Skácela

Jan Skácel
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Skácel

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Před třiceti lety zemřel moravský básník a prozaik Jan Skácel. Jako vzpomínku na něj uvádíme Svět poezie složený z jeho veršů a malých recenzí, který v roce 2002 připravil Radim Vašinka.  Poslouchejte na Vltavě v sobotu 9. listopadu od 22:45 a po odvysílání ještě po dobu jednoho týdne on-line.

Deset dnů před Sametovou revolucí odešel ze světa výrazný moravský básník Jan Skácel. Už se tak nedočkal dob, kdy by mohl svobodně vydávat. V roce 1969 byl totiž zakázán časopis Host do domu a Skácel jako jeho šéfredaktor publikovat nesměl. Psát ale nepřestal, a tak se svět dočkal dlouhé řady nesmrtelných poetických textů.

Už toho nech a ukliď v básni
dnes naposled jak tolikrát
a všechna světla v domě zhasni
a jdi už spát a jdi už spát.

Třicáté výročí úmrtí připomínáme na Vltavě i jedním starším skácelovským pořadem. V roce 2002 vznikl Svět poezie z výběru jeho básní a krátkých próz. Připravil ho herec a principál divadla Orfeus Radim Vašinka. A do rozhlasu tak převedl část své práce z krytového divadla, kde stejnojmenné představení Za zavřenýma očima aneb Na prázdné dlani kamínek (prem. 1999) patřilo k nejoblíbenějším.

Připravil a účinkuje: Radim Vašinka
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2002.

autor: Radim Vašinka
Spustit audio

Související