Za tím nejlepším ze současného umění se můžete vypravit do francouzského Lyonu
Moderní život, modernita i módnost jsou hlavní témata mezinárodního bienále současného umění ve francouzském Lyonu. Sto umělkyň a umělců se představuje nejen na dvou hlavních výstavách, ale i v celém prostoru města.
Thierry Raspail, ředitel lyonského bienále, objasňuje způsob přípravy akce: „Letošním tématem je modernita a pokračovat v něm budeme i ve třech nadcházejících ročnících, protože moderní svět je nahlížen několika směry a jeho vidění je velmi rozporuplné. Nejedná se o modernu ve smyslu 20. století, ale spíš o moderní civilizaci a to z pohledu třeba třetího světa. Nejen z pohledu západních zemí. Právě takové vidění doplňuje celou moderní civilizaci a současnost.“
Hlavní výstava se jmenuje Moderní život, další tři, které ji doplňují jsou výstavy Ce Fabeleux Monde Moderne a expozice deseti mladých umělkyň a umělců nazvaná Rendez-Vous a moderní spojitost najdeme i na výstavě významného britského umělce Anishe Kapoora v klášteře, který postavil Le Corbusier. Bienále dává ale příležitost i uměleckým amatérským skupinám a kolektivům. Pod názvem Veduta organizují výstavy a umělecké akce po celém regionu.
Bienále je reprezentováno plakátem, na němž je prázdná pláž. To Thierry Raspaile vysvětluje: „Jedná se o část videa taipeijského umělce Goang-Minga, který snímek natočil po katastrofě v japonské Fukušimě. Našel tuhle opuštěnou pláž někde v Taipeii. Klidně bychom ale řekli, že se jedná o pláž ze šedesátých let, prostě nelze přesně poznat, co je to za dobu. A navíc, když se podíváte dozadu, vidíte tam dvě jaderné elektrárny. Celý tenhle výjev - slunečníky a elektrárny - nám přesně evokuje moderní perspektivu. Tahle pláž je na jednu stranu mysteriózní a zároveň i tragická.“