Za básníky k nim na gauč: Prožijte Světový den poezie s festivalem Básne/ě v karanténě

20. březen 2020

Světový den poezie, který připadá na tuto sobotu 21. března, můžete strávit nejen listováním sbírkou svého oblíbené básníka, ale také se zdarma připojit k živému streamu v rámci festivalu Básne/ě v karanténě a nakouknout k českým a slovenským básníkům do obýváku.

Pět večerů a deset výrazných jmen převážně české a slovenské básnické scény. Začínající autoři i zavedení tvůrci vás každý večer přes online živý stream zvou k sobě do obýváků, aby přečetli ukázky ze své aktuální tvorby. Organizátoři a zároveň dramaturgové i vystupující Michal Tallo a Jan Škrob totiž věří, že poezie spojuje a léčí.

Online festival Básne/ě v karanténě proběhl od 18. do 22. března. Podrobný program s medailony autorů naleznete na facebookové události Básne/ě v karanténe.
Proběhlá čtení najdete na stránce BÁSNE - literárna súťaž.

S nápadem uspořádat narychlo celý online festival, který by reagoval na nucený útlum kulturního a společenského života v souvislosti s pandemií koronaviru, přišel básník a překladatel Jan Škrob společně se slovenským básníkem Michalem Tallo. Ten také působí jako redaktor časopisu Vlna, je programovým dramaturgem mezinárodního literárního festivalu Novotvar a koordinátorem soutěže Básne SK/CZ. V rozhovoru pro Vltavu uvedl, že při výběrů autorů a autorek usiloval o pestrost a různorodost. Ukazuje se, že každý z autorů má svůj osobitý přístup nejen k psaní a vnímání poezie, ale také k vystupování.

Ještě před pár lety byla jejich poezie dystopická sci-fi, dnes je to realita

Čtěte také

Jak Michal Tallo uvádí, v tvorbě zastoupených básníků se objevují dvě linie: Jednu zastupují básnířky jako Jitka N. Srbová nebo Jana Bodnárová, jejichž básně přináší uklidnění. Do druhé skupiny patří autoři a autorky, kteří se zabývají současnou společností a mají ve své tvorbě angažované motivy. Podle obou organizátorů psali mnozí zastoupení básnici a básnířky v posledních letech poezii, která v době svého vzniku působila až dystopicky, a najednou jsme se octli ve světe, kde se z jejich varování stala každodenní realita.

V kontextu současné krizové situace je podle mě angažovaná třeba i intimní milostná lyrika.
Jan Škrob

Své básně mimo jiné představí Jonáš Zbořil, polská básnířka Zofia Bałdyga nebo hojně překládaný slovenský literát a spoluautor tanečních představení Peter Šulej.

Čtěte také

Organizátoři potvrzují, že festival možná nebude jednorázovou akcí: „Odezva a sledovanost nás pozitivně překvapila. Otázka je, jestli bude po něčem takovém poptávka i po odeznění krize, ale třeba se ukáže, že je to atraktivní i bez karantény,“ uvádí Jan Škrob a Michal Tallo doplňuje, že výhledově uvažují o možnosti přispívat básníkům tzv. online do klobouku.

Jak pomoct literátům v nejisté době?

Jan Škrob je zároveň členem Asociace spisovatelů, která se aktuálními těžkostmi českých literátů zabývá. „Jedna strana mince jsou samozřejmě příjmy ze čtení a tak podobně, ale zároveň je v krizovém stavu důležité přemýšlet, co můžeme pro druhé udělat. To je pro mě hodně důležité,“ zdůrazňuje Škrob a dodává: „Zatím bych upozornil na kampaň Čtení chrání, která propaguje jednak samozřejmě čtení knih, ale i nakupování knih přes e-shopy, protože v krizi jsou nejen samotní autoři a autorky, ale i lidé, kteří pracují v knihkupectvích, nakladatelstvích. Četba tak pomáhá člověku, aby se doma nenudil, ale i spoustě dalších lidí, kteří se na tvorbě a distribuci knih podílejí.“

autor: kult
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?