Z produkce Rádia Devín. K čemu je nám postkolonialismus?

6. červen 2018

K čemu je nám postkolonialismus? Můžeme se inspirovat postkoloniálním diskurzem k interpretaci dějin východního bloku? Afrikanistka Dobrota Pucherová a indolog Róbert Gáfrik hosty Radoslava Passii. Poslouchejte on-line do 12. června 2018.

Postkolonialismus není jen historické období následující po rozpadu koloniálního světa, ale označuje také kritický přístup společenských věd ke kulturnímu dědictví kolonialismu. V posledních letech tento teoretický koncept slouží i k reflexi kulturně-společenského vývoje v postkomunistických zemích bývalého východního bloku.

Postkolonialismus znamená dívat se na svět nikoliv z Berlína nebo Bostonu, ale z Bagdádu nebo Beninu, napsal britský historik Robert J. C. Young. Je způsobem, jak přehodnotit eurocentrické uvažování a věnovat pozornost nezápadnímu poznání.

Jaký vliv měla kolonizace na identitu člověka, v jakém vztahu je postkolonialismus k orientalismu, jaké místo zaujímá Orient v západním myšlení a jak se postkoloniální pohled na svět promítl v románech Robinson Crusoe od Daniela Defoa nebo V srdci temnoty od Josefa Conrada?

Také na tyto otázky odpovídali  afrikanistka Dobrota Pucherová a indolog Robert Gáfrik v pořadu Večer na téma, který jsme převzali z produkce slovenského Rádia Devín.

Debata tematicky předjímá programový projet Africké léto, který stanice Vltava připravuje na letošní prázdninové měsíce.

„Diskusní pořad na aktuální společenská témata, zajímaví moderátoři, zajímaví hosté, zajímavá hudba, zajímavá témata.“ S tímto podtitulem vysílá Rádio Devín, kulturní stanice Slovenského rozhlasu, každý týden své Večery na tému. V rámci letošního projektu ČeskoSlovenský rok nabízíme některé pořady našim posluchačům, a to v takřka identické programové řadě stanice Vltava Večer na téma.

Vybrali jsme debaty přesahující do naší společné historie i české současnosti a témata, kterými Slovensko zaujalo v evropském kulturním prostředí. Jednou za měsíc se tak budeme moci setkávat s intelektuály, umělci, pedagogy nebo občanskými aktivisty, kteří vstupují do veřejného života dnešního Slovenska.

autoři: Slovenský rozhlas , Český rozhlas Vltava
Spustit audio