Z Německa: Nejoblíbenější německá kniha

22. září 2010

Goethe Institut se v rámci mezinárodního projektu rozhodl zjistit, která německy psaná kniha je v zahraničí nejčtenější. S výsledky nás seznámí Zita Senková.

Soutěžního projektu „Dějiny přátelství - moje nejoblíbenější kniha" se zúčastnily čtyři tisíce lidí z 57 zemí světa ve věku od sedmi do 90 let, přičemž výrazně převažovaly ženy - tvořily až 70 procent účastníků. Goethe Institutu, který v desítkách zemí světa včetně Česka šíří německou kulturu a jazyk, ovšem nešlo pouze o zjištění, jací jsou nejoblíbenější německy píšící autoři. V první řadě chtěl oživit potěšení z knih i z německého jazyka a literatury, podnítit čtenářskou veřejnost k zamyšlení a také inspirovat ke čtení. Projekt navázal na soutěže z minulých let o "Nejkrásnější německé slovo" a „Nejhezčí první větu", kterých se zúčastnilo přes 22 tisíc lidí.

Do centrály institutu posílali soutěžící nejenom název své oblíbené knihy, ale museli připojit také své osobní hodnocení, čím a proč je zrovna vybraný titul oslovil, okouzlil či připoutal. Jakousi esej či „playdoyer" na dílo lze také považovat za jisté doporučení dalším čtenářům, což bylo rovněž smyslem soutěže.

Po jakých knihách z pera německých autorů lidé na světě nejraději sáhnou? Mnohé nejspíše překvapí, že to není ani Grass, Brecht, Segersová či Döblin. Dokonce i Karl May se objevil pouze jednou. Vítězem se stal "Nekonečný příběh" Michaela Endeho, autora dětských knih a fantasy literatury. O jeho mimořádné oblibě svědčí i fakt, že další jeho kniha o děvčátku „ Momo" se rovněž ocitla v první desítce, a to na místě šestém.

02146776.jpeg

Bernhard Schlink a jeho „ Předčítač" skončil jako druhý. Za ním se umístil rodák z Liberce Ottfried Preußler, z jehož celkem 32 děl a 50 milionů výtisků se největší přízni čtenářů těšila lužickosrbská legenda "Krabat", která česky vyšla v překladu Čarodějův učeň. U nás je pohádka známá hlavně díky filmovému zpracování režiséra Karla Zemana z roku 1977.

Proslulá sága „Buddenbrookové" Thomase Manna, mimochodem jeho první román, obsadila čtvrtou pozici. Prvotina Patricka Süskinda "Parfém", které se prodalo 15 milionů, zaujala v bodování páté místo. V druhé „pětce" už najdeme i klasiky, sedmé místo získal Johann Wolfgang Goethe a jeho "Faust".

02146777.jpeg

Román „Zeď" Rakušanky Marlen Haushoferové z roku 1963 doputoval na osmé pořadí. "Siddhartha" od Hermanna Hesseho má deváté místo, desítku uzavírá slavný román "Na západě frontě klid", jehož autorem je Erich Maria Remarque.

Nejvíce přesvědčivou, šarmantní a oduševnělou obhajobu ocení renomovaná porota a představí 6.října na knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Doporučení dokonce vyjdou i knižně a na tři nejlepší čekají originální ceny, cesta po Sicílii pro 2 osoby v hodnotě 4 tisíc eur, 20dílná kolekce děl Goetheho z roku 1840 či „iPad".

autor: zis
Spustit audio